Dr. Michal Bycko, F. A. B. I.
Pripomíname si 15. výročie smrti Andyho Warhola
Po prijatí so žlčníkovým záchvatom na chirurgické oddelenie Štátnej nemocnice v New Yorku sa Andy Warhol pýtal prijímajúceho lekára: "Ležali tu nejaké super stars?" Lekár odpovedal: "Nie, vy ste prvou." Po banálnej operácii žlčníka, 22. 2. 1987 nadránom, kráľ pop-artu zomiera nedbanlivosťou ošetrujúceho personálu na zlyhanie srdca. Súdne pojednávanie priznalo vinu personálu, nadácia a pozostalí vysúdili milióny dolárov, ale...
Andy Warhol, umelec, ktorý zrušil rozdiel medzi fotografiou a maľbou, umením a obchodom, banalitou a vážnosťou, reklamou a umením..., multimediálny génius, ktorému sa v druhej polovici minulého storočia a na počiatku tohto tisícročia nemohol vo svete nik rovnať, odišiel navždy. Ani nie tak dlho potom, čo na otázku, či verí na smrť, odpovedal: "Nie, pretože keď príde, už tu nie sme."
Andy Warhol bol ojedinelým zjavom umenia 20. storočia. Typický predstaviteľ amerického umenia, najnetypickejší Američan rusínskeho pôvodu, asexuál, neurotik, plachý provokatér, ktorý dokázal povýšiť na post umenia obyčajnú konzervu od polievky, elektrické kreslo, hlavu kravy, novinovú stránku a podobne. Žil dvojitým životom. Na jednej strane ako superstar a na tej druhej ako prostý človek obklopujúci sa banálnymi predmetmi od sadrových trpaslíkov až po barokové originálne diela. Nedôverčivo sa správal k médiám a často svojimi výpoveďami dezorientoval verejnosť i odborné kruhy. Nepovažoval sa za umelca, ale "...robotníka pop - artu". Na otázku, či študuje umenie, odpovedal: "A načo, ja som umenie." Svoj pôvod rafinovane kamufloval a označoval ho ako "odnikadiaľ". Pre mnohých je to rukolapný argument na to, aby automaticky spochybnili jeho rusínsky pôvod. Prečo "odnikadiaľ"?
O Rusínoch vedel iba z rozprávania svojej matky a materinská reč bola jeho prvou rečou...
Fenomén Andy Warhol je momentálne na svetovej umeleckej scéne rezonujúcim "artefaktom", ktorý nedokáže prekryť žiaden Oscar alebo iné svetové celebritné podujatia. Satirik, perfektný sociológ a psychológ, ktorý položil základy masovej manipulácie v inej podobe ako mocou či politikou. Reklamu "zneužil" na umenie a umenie "zneužil" na reklamu. Pretvoril svoju vonkajšiu podobu na umelecký artefakt, čo vedie častokrát ku kladeniu si otázky, či bolo umenie Andyho Warhola väčším umením ako on sám.
Svojmu asistentovi v Štátnej nemocnici v New Yorku povedal: "Vyzerám príšerne. Takto superstar nevyzerá. Teraz som, aký som naozaj." Mal strach, aby ho neobjavili novinári a preto zrejme volil podštandardnú nemocnicu, aj keď si mohol dovoliť zaplatiť špičkové kliniky. "Je to príšerne byť chorým. V nemocnici už nemáš ani meno. Si iba pacient. Všetko sa tu neguje. Je to ako smrť." Andy Warhol je pochovaný v Pittsburghu vedľa svojich rodičov. Prial si, aby na jeho náhrobnom kameni bolo napísané "Nikto". Malý nápis jeho mena, dátum narodenia a smrti a pravoslávny kríž identifikujú posledné miesto odpočinku kráľa umenia druhej polovice 20. storočia a jeho pôvod. Zhodou okolností je vedľa Warhola pochovaný istý John Slota a na ďalších náhrobkoch sú mená neznámych Slovanov ako Perich, Dymlo, Kohút a podobne. Okrem kvetov na jeho hrobe častokrát nájdeme plechovky Campbell´s Soup, artefakt, ktorý Warhola povýšil na ikonu konzumu 20. storočia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.