Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Marián Košč. Pri tomto tvrdení sa opieral na prvé hlásenia poľnohospodárskych subjektov o výsledkoch hospodárenia za minulý rok. Recesiu sa podarilo zastaviť hlavne v chove hovädzieho dobytka, kde po prvýkrát za posledné roky došlo k nárastu stavu na 15,5-tisíc kusov. "Je to mierny nárast, ale je to už nárast," vyjadril spokojnosť s rysujúcim sa trendom M. Košč. Najväčší nárast zaznamenali v Poľnohospodárskom družstve Kapušany, kde oproti predchádzajúcemu roku majú o 181 kusov hovädzieho dobytka viac.
Určite prispelo k tomu aj neustále sprísňovanie podmienok poskytovanie príspevkov ministerstvom pôdohospodárstva na dobytčie jednotky chovaných na 100 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Takisto stav kráv bez trhovej produkcie mlieka sa "prešvihol" cez tisíc kusov. "Je to perspektíva hlavne pre podniky hospodáriacich v horších prírodných podmienkach, aby vedeli biomasu z trvalých trávnych porastov zužitkovať do produktov pre trh."
Nosným výrobným programom v živočíšnej výrobe pre poľnohospodárov prešovského regiónu sa stáva výroba mlieka. "Máme lepšie výsledky v úžitkovosti, ako regióny, ktoré hospodária v lepších prírodných podmienkach. Môžeme na tom stavať. Máme dostatok progresívnych chovateľov, ktorí každoročne zvyšujú úžitkovosť."
Poľnohospodári prešovského regiónu v roku 2001 vyrobili 22,6 milióna litrov mlieka, čo je viac o osem percent, než v predchádzajúcom roku. Hádam ani netreba dodávať, že kvótu výroby mlieka v minulom roku splnili.
Medzi najefektívnejších producentov mlieka sa radí súkromne hospodáriaci roľník Jozef Fabián zo Šarišských Michalian, ktorý pri zhruba 100 dojniciach dokázal od jednej vyprodukovať za rok priemerne cez 7,5 tisíc litrov mlieka. Potom je tu päť poľnohospodárskych subjektov, ktoré v úžitkovosti od jednej dojnice na rok prekročili hranicu päť tisíc litrov mlieka. Ďalších osem subjektov dosiahlo úžitkovosť nad štyritisíc litrov mlieka. "Je to dosť široká základňa podnikov, ktoré už vedia mlieko vyrábať efektívne," poznamenal M. Košč. Efektivita výroby by mohla byť aj vyššou, keby vo väčšej miere bola v poľnohospodárskych podnikoch prešovského regiónu zavádzaná moderná technológia. Majú ju už napríklad poľnohospodárske družstvá v Jarovniciach a Svinej a v súčasnosti ju zavádza súkromne hospodáriaci roľník František Kyjovský. "Bolo by dobré dostať modernú technológiu aj do ďalších podnikov, ktoré sú z hľadiska výrobnej intenzity perspektívne. Dokázali, že mlieko vedia vyrábať a keby mali aj modernú technológiu, tak by bola vyššia aj ich konkurencieschopnosť na trhu."
Kameňom úrazu zavádzania novej technológie je však nedostatok finančných prostriedkov. Pri zníženom objeme dotácií do poľnohospodárstva v tomto roku do prešovského regiónu nemusí prísť ani 33,5 milióna požadovaných kapitálových dotácií, ktoré sú určené práve na podobné investície. Výroba mlieka v tomto regióne bude aj v budúcnosti rozhodujúcou komoditou, vďaka ktorej do poľnohospodárskych podnikov môžu plynúť tržby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.