si trúfame - či to sú len malé doplnky a darčekové predmety, alebo väčšie kusy nábytku. Materiál a náradie však treba niekde mať uložené a často treba šetriť miestom. Dielňu môže tvoriť aj pracovný kút v byte, tam obzvlášť záleží na každom voľnom centimetri.
Vybaveniu a zariadeniu dielne sme sa už viackrát na týchto stránkach venovali, dnes prichádzame s riešením umestnenia menších ručných nástrojov na stene. Sú to nástroje, ktoré pri práci potrebujeme veľmi často a rôzne ich striedame - skrutkovače, dláta, kliešte, kladivá a pod. Je preto najlepšie, ak sú umiestnené na zvislej doske nad pracovným stolom, na dosah pravej ruky. Upevnenie nástrojov musí byť bezpečné, no na druhej strane sa musia dať ľahko vyberať a naspäť zakladať.
Tieto kritériá spĺňa pevná drevotriesková doska s navŕtanými otvormi, do ktorých zasúvame drôtené úchytky rôznych tvarov pre jednotlivé nástroje. Veľkosť dosky je asi 120 cm na výšku a 60 cm na výšku. Na dosku nakreslíme štvorcovú sieť s veľkosťou štvorcov 4 cm. V priesečníkoch čiar navŕtame otvory s priemerom 3,5 mm. Nástroje budeme na dosku vešať pomocou rôznych úchytiek, ktoré si vyrobíme z kúskov drôtu a tie zasunieme do otvorov.
Dostatočne pevný a dobre tvárniteľný je drôt používaný na zváranie plameňom, ktorý predávajú v železiarstvach v rôznych hrúbkach s dĺžkou jeden meter. Pre našu potrebu bude najvhodnejší priemer 3,2 mm. Základná schéma zavesena je na obr. 1, kde je najjednoduchší typ háčika. Jeden koniec je vždy pri každom tvare úchytky formovaný do tvaru písmena "S", pričom vzdialenosť medzi ohybmi sa rovná hrúbke dosky. Úchytku najprv zasunieme priamym koncom do otvoru (obr. 1a), potom preklopíme o 90° smerom nadol, čím sa do otvoru zasunie ďalší úsek úchytky (obr. 1b).
Pri tvorbe jednotlivých úchytiek sa prispôsobíme tvaru nástrojov, väčšina z nich bude mať dva konce na zasúvanie. Na obr. 2 vidíme niekoľko možných typov úchytiek, pričom pri vymýšľaní ďalších môžete uplatniť fantáziu alebo sa ich tvar vyvinie podľa tvaru nástroja. Úchytka 2a slúži, ako je zrejmé z kresby, na zavesenie kladív a ďalších nástrojov podobného tvaru. Do úchýtky 2b možno v zvislej polohe zasúvať klište, ktoré sa udržia vďaka tvaru svojich ramien.
Úchytka 2c a 2d je určená na rovnaký účel - na zasúvanie skrutkovačov, dlát a ostatných nástrojov s okrúhlou rukoväťou. Priemer oka môžeme tvarovať podľa veľkosti konkrétnej násadky. Ďalšia úchytka 2e nesie nádobky od jogurtov a pod., v ktorých môžeme uchovávať skrutky a menšie klince roztriedené podľa veľkosti. Pre všetky tvary úchytiek však platí spoločná zásada - konce na zasúvanie musia rešpektovať vzdialenosť otvorov, takže sú od seba vzdialené 4 resp. 8 cm.
Dierovanú dosku pripevníme na stenu najjednoduchšie tak, že ju priskrutkujeme na rám z latiek, ktorý zhotovíme z mäkkého dreva. Na zadnú stranu rámu upevníme kovové očká na zavesenie (obr. 3). Tento spôsob uchovávania nástrojov môžeme rozvinúť tak, že po obvode dosky zhotovíme bočné steny z doštičiek širokých asi 10 - 15 cm. Ak na ne uupevníme dvierka z preglejky, vznikne skrinka, ktorá nástroje bude zakrývať. Je to praktické riešenie najmä v prípadoch, keď improvizovaný pracovný kút máme priamo v obytnej miestnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.