dokonca aj možné. K realizácii je potrebné nebáť sa svoju strechu pokryť vegetáciou, skrátka a dobre urobiť si na streche záhradu. Na túto tému už toho bolo napísané iste veľa, ale aj napriek tomu, že sa vie o krajinách, kde sú zelené strechy dlhoročnou tradíciou a že majú aj mnoho výhod, ako napríklad trvanlivosť, výbornú izoláciu, tak sa s takými strechami v praxi stretávame iba veľmi zriedka. Dôvodov je veľa, medzi najdôležitejšie určite patrí zvýšenie nákladov na stavbu, obavy, nedôvera i strach stavebníkov či architektov.
Je pravdou, že investori, ktorí majú chuť zrealizovať nápad záhrady nad hlavou sa rýchlo zmenia potom, čo zistia, koľko by realizácia stála, pretože cena sa obyčajne pohybuje vo vyšších sférach. Ak vezmeme do úvahy, že zelené strechy majú aj ekologickú funkciu a pôsobia ako blahodarný liek na choré prostredie, nebolo by zlé, aby štát podal pomocnú ruku takým investorom, a tým sa zaslúžil o zlepšenie životného prostredia. Na západ od nás je taká pomoc prakticky bežná, pretože občan, ktorý si ozelení strechu, platí polovičnú výšku poplatkov za odvádzanie dažďovej vody do kanalizácie. U nás sú poplatky však riadené iným spôsobom, takže sa nie je čomu čudovať, že chýba akákoľvek motivácia.
Paradoxom zostáva fakt, že s každou vystavanou budovou ubúda zelene a naše mestá sa pomaly ale isto menia na betónovú ríšu. No a práve preto, keď už nie je miesto na zemi, bolo by vhodné a na mieste využiť priestory, ktoré sú k dispozícii, a tak sa zaslúžiť o zlepšenie mikroklímy.
Avšak dosť kázania a viac faktov. Zelená strecha funguje ako huba, ktorá je schopná zadržať 70 - 90 percent dažďovej vody a prebytočnú biologicky prefiltruje. Následne dochádza k postupnému odparovaniu cez povrch a tým sa dostáva do ovzdušia v jej okolí vlhkosť, ktorá predovšetkým v lete osvieti a ochladí. Zelený povrch zadržiava prach, produkuje kyslík a vytvára vhodné prostredie pre život rôznym druhom živočíchov a rastlín. To všetko je dôležité na udržanie prírodného kolobehu a rovnováhy.
A čo by mohlo byť motiváciou pre potencionálnych záujemcov? Predovšetkým fakt, že zelené strechy majú vysoké izolačné vlastnosti vďaka vrstve substrátu a porastu. Rastliny majú neuveriteľnú schopnosť vyrovnávať teplotné výkyvy. Ak vezmeme za príklad kvalitný trávnik, kedy ani v tých najväčších horúčavách nie je pod ním pôda prehriata. Pokiaľ si ukážeme k akým teplotným výkyvom dochádza pri normálnej streche v číslach, zistíme, že rozdiely sú značne vysoké. Pri normálnom povrchu strechy sa počas roku teplotné rozdiely pohybujú v rozmedzí -20 až +80 °C, ale pri zelenom (vegetačnom) povrchu iba -5 až +25 °C. Zelené strechy teda majú nielenže menšie teplotné rozdiely ale aj pozitívny vplyv na príjemnú klímu v miestnosti, a naviac šetria samotnú strechu, ktorá potom vykazuje najmenej trikrát väčšiu životnosť. Znamená to, že po nejakom čase sa nám zvýšené investičné náklady vrátia. Prednosti zelenej strechy sú značné a určite stoja za uváženie.
Autor: A/iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.