My dávame prvú pomoc, ochota liečiť sa a spôsob terapie je na klientoch
Michalovce Vlani vo februári začala pri tunajšom Domove sociálnych služieb fungovať, ako prvá svojho druhu v regióne, bezplatná Linka pomoci týraným
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
deťom a postihnutým osobám. Vznikla z iniciatívy Nadácie pre deti Slovenska a s finančným prispením fondu Jacobs Suchard Figaro. Počas prvého roka na michalovské číslo 642 64 66 zavolalo asi 50 klientov.
Ako uviedla riaditeľka domova Mgr. Jana Margová, fungovanie linky nielen splnilo očakávania, pokiaľ ide o oslovenie cieľovej skupiny týraných detí a postihnutých osôb, ale prinieslo aj nové informácie. Linku najviac využívali školáci, ktoré najčastejšie volali v poobedňajších hodinách alebo večer po ôsmej na záznamník. Podľa Mgr. Margovej je zaujímavé, že v tom čase boli sami doma. "Keď sme to na druhý deň spätne preverovali, podľa rozhovoru s nimi nešlo o týranie. Ani dospelí totiž presne nechápu, čo toto slovo znamená, nie to ešte deti," konštatovala riaditeľka domova sociálnych služieb. Podľa nej boli indície o týraní pravdepodobnejšie len v prípade susedov, ktorí predpokladali, že sociálne slabá rodina v ich blízkosti zanedbáva povinnú starostlivosť. "Stretli sme sa osobne a následne sme dali podnet na odbor sociálnych vecí na konkrétne šetrenie v rodine. Podľa našich informácií dopadlo negatívne, ale odvtedy odbor venuje danej rodine väčšiu pozornosť," vysvetlila Mgr. Margová.
Ročná skúsenosť priniesla poznanie, že linka si musí v prvom rade získať medzi potenciálnymi klientmi dostatočnú dôveru, lebo u obetí domáceho násilia je silným motívom proti kontaktu s akoukoľvek možnosťou pomoci strach pred agresorom. Ženy sa najčastejšie sťažovali, že ich manžel bije, znásilňuje, vyhadzuje z bytu a vyhráža sa, že im zoberie deti. "Uvedomili sme si, že u nich je úspech, ak vôbec zavolajú, hoci máloktorá stála o osobný kontakt. Naviac, kde je týraná žena, sú týrané aj deti. Preto má linka svoj význam. Nadväzuje na aktivity organizácií, ktoré obetiam domáceho násilia aktívne pomáhajú. Keby sme ju boli zriadili v roku 1995, nezavolal by nám nikto. Teraz však verím, že spoločný tlak na inštitúcie, ktoré sú kompetentné problém riešiť a na to nadväzujúca zmena v legislatíve, skôr či neskôr prinesie svoje plody," povedala Mgr. Margová.
Podľa jej slov linka zabezpečuje len prvý kontakt postihnutej osoby, lebo domov nie je určený na poskytnutie psychologických alebo psychiatrických konzultácií. Volajúcich klientov preto naviguje na konkrétne inštitúcie, psychológov, psychiatrov či mimovládne organizácie. "Je všeobecne známe, že právne vedomie Slovákov je pomerne nízke. My klientom pomôžeme vyšpecifikovať ich problém, vysvetlíme im, ako ho riešiť a nasmerujeme ich ďalej. V prenesenom zmysle to znamená, že my dávame len prvú pomoc a o tom, či sa chcú liečiť a aký spôsob terapie si zvolia, je len na nich. Nútenie do niečoho, čo nechcú alebo na to ešte nie sú pripravení, by bolo okliešťovaním ich práv," skonštatovala Mgr. Margová. Aj možnosti spätnej kontroly, či a ako klientka využila poskytnuté možnosti, sú preto podľa riaditeľky domova obmedzené. Najviac skúseností majú s košickou Fenestrou, humenskou Pro Familiou a michalovskou organizáciou Pomoc rodine, ale väčšina žien, ktoré na tieto organizácie odporučili, svoj problém zatiaľ ešte nedoriešila.
Zaujímavý telefonát na linke zaevidovali asi pred troma mesiacmi, keď im volala priateľka matky, ktorej dcéra sa dostala pod vplyv neznámej sekty. Matka o tejto téme odmietala hovoriť, hrozilo, že dcéru vyženie z domu a nebola ochotná sa nakontaktovať na sociálnych pracovníkov. "Priateľke sme preto odporučili združenie Michael, ktoré sa sektami zaoberá. Nevieme, ako to dopadlo, lebo dievča si želalo ostať v anonymite, ale v každom prípade sa získané informácie dostali k matke obete," vysvetlila Katarína Telčáková, sociálna sestra, ktorá je v prvom kontakte s každý volajúcim(na obr.).
Projekt linky pomoci mal pôvodne fungovať len do konca vlaňajšieho decembra, ale na základe žiadosti sa predĺži do konca marca. Podľa riaditeľky domova bude hlavným cieľom ďalšej etapy rozbehnutie spolupráce s lekármi a školami. "Práve pedagógovia a ošetrujúci lekári totiž majú najviac možností postrehnúť sprievodné symptómy, ktoré môžu nasvedčovať, že ide o týranie. Osloviť chceme aj samotné deti, aby poznali svoje práva a dokázali rozlíšiť, čo je výchova a čo už nie," uzavrela Mgr. Margová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.