soboty tunajšie rekreačné zariadenie MH Bystrá. Autorom projektu, ktorý financovala Európska únia, je Neformálna skupina mladých Krásny Brod.
Ako povedal jej vedúci Martin Rjaby, okrem každodenných workshopov, zameraných na odovzdávanie informácií o využívaní voľného času vidieckej mládeže a národných večerov, kde každý prezentoval svoju krajinu, mohli mladí ľudia spoznať netradičným spôsobom Horný Zemplín a jeho obyvateľov. Hneď v pondelok navštívili Medzilaborce, kde v zmiešaných skupinách oslovovali okoloidúcich ľudí a položili im jednoduché otázky.
"Nebolo to ľahké, lebo komunikovať mohli len v angličtine, nemčine alebo taliančine. Na národnom večere sme im predviedli ukážky nášho folklóru a ľudových zvykov. Maľovanie kraslíc, splietanie konopnej nite a liatie olova si mohli aj vyskúšať," povedal vedúci skupiny. Spontánnych reakcií mladých sa organizátori dočkali aj pri Hľadaní pokladu Fedora Hlavatého(historická postava regionálneho zbojníka pozn. red.), kde zmiešaná skupina najskôr sama vytýčila trasu k pokladu a potom sa vylosovanou, inou cestou, musela k nemu dostať.
Davorin zo slovinského Gradu (na snímke) má s podobnými výmenami skúsenosti a na Slovensku sa mu veľmi páči. "Celý projekt je skvele zorganizovaný a ľudia sú priateľskí. Prekvapili ma spontánne reakcie v uliciach. Pokiaľ ide o využitie voľného času, využívate ho podobne, len my sme trochu náročnejší," skonštatoval. Niekoľko výmen absolvoval aj Gregor z rakúskeho Murecku, ktorého najviac oslovili národné večery a hry. "Dosť ma zaskočilo, že v uliciach mnohí, aj mladí ľudia, nedokázali komunikovať v angličtine a niektorí pred nami utekali," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.