vzhľadom na bohatšie tradície je česká "kanada" od vzniku zväzu roku 1908 nesporne úspešnejšia. Slováci mali počiatočnú bandyhokejovú éru neúmerne dlhú, veď od prvého zápasu Viedeň - Bratislava roku 1902 je práve storočie. O hokejovej "kanade" na Slovensku možno hovoriť až od roku 1925 resp. 1926, čo znamená dlhšiu tradíciu ako oficiálnu, pretože prvý zväz bol konštituovaný neskôr. Významné postavenie tatranského a popradského hokeja pri 75-ročnom jubileu zaslúžili aspoň malú sondu do jeho histórie práve v tomto čase.
Spor o slovenskú prioritu
Kto u nás ako prvý hral pravú "kanadu" zostáva stále nevyriešené a otvorené. O toto prvenstvo sa hlásia Bratislavčania, Banskobystričania aj Tatranci. Stále nie je dosť exaktných dôvodov, aby bolo možné zodpovedať otázku, kedy už nešlo o bandyhokej (s oblými hokejkami a loptičkou), ale o pravý ľadový hokej (so zahnutými hokejkami a pukom). Podľa zachovaných fotografií by malo prvenstvo patriť mužstvu ŠK Slávia B. Bystrica z roku 1925. Treba zdôrazniť, že najväčšmi sa o to zaslúžil obchodník so športovými potrebami Ernest Šebök, nielen veľký priaznivec a mecenáš, ale aj rozhodca a organizátor. Hádam by sme mohli na tomto mieste vytknúť športovému redaktorovi Ferdinandovi Marekovi, ktorý sa v priekopníckych časoch ako hráč a funkcionár, nevenoval tejto problematike.
Tatranský impulz
K zvýšeniu záujmu prispeli majstrovstvá Európy v roku 1925 na Štrbskom Plese a v Starom Smokovci s echom prvenstva hokejistov ČSR. Už o rok, presne 5. Decembra 1926, bol z podnetu českého hokejového nadšenca Miloslava Slavíka založený klub ŠK Vysoké Tatry. Jeho prvým predsedom bol MUDr. Ján Kubík. Popri iných športoch tu začali s hokejom v roku 1927, čo znamená trištvrtestoročné jubileum. V januári 1928 sa v St. Smokovci hral prvý turnaj, dotovaný pohárom ministra zdravotníctva a telesnej výchovy (víťaz LTC Praha) a o rok druhý ročník (víťaz SK Prostějov). V závere nasledujúceho roka sú s Tatrami spojené dve významné udalosti z histórie. Najprv 29. decembra 1929 v Novom Smokovci založili prvú organizáciu pod názvom Slovenská župa kanadského hokeja, ktorá sa stala súčasťou Čs. zväzu kanadského hokeja. Prvým predsedom bol Ing. Viliam Ždímal. To bolo v predvečer vzniku jedinečnej éry Tatranského pohára (premiéra 31. 12. 1929 - 1. 1. 1930), po Spenglerovom pohári v Davose (od roku 1923) druhého najstaršieho turnaja v Európe.
Popradská premiéra
Prvý popradský hokejový klub mal názov Karpathenverein a k jeho zakladateľom v roku 1928 patrili L. Bresel, V. Bresel, L. Erdély, Z. Greguška, dr. Krieger a V. Riczinger. Nový názov HC Poprad mali hokejisti od roku 1931 a jeho začiatky sú spojené s menami Hlavoja, dr. Miffeka, Petrilu, Simana, Šašinku a Vlka. Po majstroch z prvých slovenských šampionátov (1930 - Skiklub Bratislava), 1931 - ČsŠK Košice, 1932 - Slávia Prešov) prišla séria majstrovských titulov HC Poprad v rokoch 1933 - 1936. Dokázali to najmä hráči prvej generácie, ako I. Fuchs, O. Grofcsik, J. Kovács, J. Luczy, M. Olejár, V. Riczinger, R. Tomášek a ďalší.
Prvý slovenský ligista
Rok 1935 priniesol v športovej diplomacii vynikajúci "ťah" v podobe fúzie Tatrancov a Popradčanov do spoločného klubu. Tak hokejisti pod novým názvom HC Tatry už v sezóne 1936/1937, ako prvé slovenské mužstvo vôbec, hrali v prvom ročníku celoštátnej ligy so siedmimi českými celkami. Po 4. mieste v premiére obsadil HC v druhom ročníku 2. miesto v B skupine za AC Sparta Praha, keď iba o skóre mu ušlo finále proti LTC Praha z A skupiny. Druhý slovenský účastník VŠ Bratislava skončil v skupine na piatom mieste. Roku 1938 vyhralo HC X. ročník Tatranského pohára v medzinárodnej konkurencii. Vo vtedajšom úspešnom kolektíve hrali Dzurilla, Fulka, Gross, Jedlička, Klinga, Lamich, Lhota, Luther, Olejár, Pavlík, Plzák, Pomp, Průcha, Riczinger, Stav, Šonský, Tomášek.
Prví reprezentanti
V období prvej Slovenskej republiky HC Tatry nemal už taký kvalitný hráčsky káder, zato vynikajúcich jednotlivcov. V slovenských šampionátoch 1938 - 1941 aj v slovenskej lige 1941 - 1944 končili HC na druhých, resp. tretích miestach (za bratislavskými klubmi ŠK a OAP). V Bratislave mali od roku 1940 výhodu prvej umelej ľadovej plochy. Dominantné postavenie si HC udržali v Tatranskom pohári ďalšími šiestimi víťazstvami v rokoch 1939, 1940, 1941, 1942, 1944 a 1945. Ako nasvedčuje tomu snímka z roku 1942, kostru mužstva tvorili: Faško, Friedman, Chrenko, Káňa, Maličký, Ochotnica, Reimann, Reitmayer, Štolc a Tomášek. Okrem nich ešte hrávali Baboni, Gemov, Hecko, Klein a Ulbricht. Vo vtedajšej reprezentácii Slovenska, ktorá v rokoch 1940 - 1943 zohrala 9 stretnutí so 7 štátmi, hrali z HC Poprad JUDr. Dušan Faško, Anton Luther, Teodor Reimann, JUDr. Martin Štolc, Rudolf Tomášek a ojedinele brankári Fulka a Škovran.
Prerušená ligová éra
Hneď v prvých dvoch povojnových ročníkoch I. celoštátnej ligy od roku 1945 do roku 1947 štartoval HC Tatry Poprad. ČSR reprezentovali MUDr. Jindřich Reitmayer a Teodor Reimann, ktorý sa ako jeden z pozoruhodných "obojživelníkov" presadil tiež ako brankár futbalovej reprezentácie. Menej úspešný bol po zjednotení čs. telovýchovy a športu Sokol Tatry Poprad (1948). Labuťou piesňou v rokoch 1951 - 1954 bolo účinkovanie v najvyššej súťaži mužstiev Tatranské píly Poprad (od 1951) a Tatranu Poprad (od 1953), keď vždy ostali v základných skupinách a napokon vypadli z I. ligy. Ďalšia éra hokejistov bola už v spojení s Vagónkou a Pozemnými stavbami. Toľko v malej retrospektíve do začiatkov tatranského a popradského hokeja pri 75-ročnom jubileu.
Autor: Miroslav Hazucha
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.