právnu subjektivitu totiž požiadalo 40 subjektov, vrátane materských škôl a dvoch školských jedální. Tento počet prednosta OÚ Milan Benč odmietol, čo zdôvodnil nemalými a hlavne neplánovanými nákladmi na delimitáciu. Termín predloženia návrhu na krajský úrad sa však blíži a mnohí napäto čakali na rozhodnutie.
Zaujímalo nás preto, či a ako sa situácia vyvinula po ostatnom aktíve. "Budeme postupovať podľa zákona a odporučíme všetky plneorganizované školy v okrese. Dikcia zákona, rozpočtové pravidlá a naše vysvetlenia napokon riaditeľov upokojili a uvedomili si o čom to je," povedal nám prednosta Milan Benč a dodal: "Dal som pripraviť všetky podklady, zoznamy pracovníkov, mzdy, vrátane stavu majetkovoprávneho vysporiadania v jednotlivých zariadeniach. Menšie školy sa budú musieť spájať. Týka sa to tiež materských škôl, ktoré môžeme pričleniť k školám." Podľa jeho slov sa teda samostatnými subjektami stane 31 škôl.
Poznamenal tiež, že do júla budú postupne pripravovať delimitáciu ostatných zariadení pod obce, preto hovorili aj o organizačnej príprave školského roku v nových podmienkach, vrátane zápisov žiakov do prvých ročníkov.
Oslovili sme tiež krajskú predsedníčku Odborového zväzu Pracovníkov pre školstvo a vedu (OZ PŠaV) Annu Kizivatovú, ktorá na aktív prišla s čerstvými informáciami z porady s ministrom školstva Milanom Ftáčnikom. "Podľa vyjadrenia ministra by sa mal novelizovať zákon 416 z roku 2001 o kompetenciách s tým, že by sa vytvorili výpočtové strediská, ktoré by realizovali spracovávanie miezd. Teda, aby fungovali pod štátnou správou, ako doteraz. Týmto opatrením by sa predišlo nutnosti prijať v rámci Slovenska dvetisíc nových pracovníkov pre rozpočtové a mzdové veci," uviedla pre náš denník. Ide však o návrh novely a teda nie je jasné či a kedy bude o tom rozhodnuté.
Kizivatová odpovedala riaditeľom aj na také otázky, či musí každý pedagogický zamestnanec k 1. aprílu predložiť výpis z registra trestov. Upozornila ich, že podľa zákona každý zamestnanec, ktorý prejde pod štatút verejného zamestnanca musí predložiť výpis. Inak by to mohol zriaďovateľ vnímať ako nesplnenie jednej z podmienok. Netajila, že odborári budú dohliadať na to, ako sa budú s pracovníkmi uzatvárať pracovné zmluvy a ako ich riaditelia zatriedia do platových taríf podľa nového katalógu pracovných činností. Pripomenula tiež fakt, že OZ PŠaV pre okres Prešov právoplatnosť kolektívnej zmluvy potvrdí dodatkom s účinnosťou do konca roka, aby sa objavila v delimitačných protokoloch každej školy. Teda s predpokladom, že sa budú plniť jej záväzky aj zo strany nových zriaďovateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.