kultivovanosť. Taktiež každý z nás niečo predstavuje, konkrétnejšie je niečím v predstave iných. A práve v predstavách iných, v ich mienke možno rozlíšiť česť, spoločenské postavenie a slávu človeka.
Jednou z osobností v kultúrnom živote je mnohými mladými obdivovaný a zároveň obdivujúci huslista, koncertný majster v ŠFK, pedagóg na košickom konzervatóriu, zbormajster v súbore Collegium Technicum a v učiteľskom speváckom zbore, majster Karol Petróczi.
Ako ste sa dostali k hudbe a "zasvätili" život umeniu?
"Hre na husliach som sa učil už od detstva a po skončení 8. ročníka ľudovej školy som bol rozhodnutý aj napriek odlišným predstavám rodičov pre kozervatórium. Nešiel som ta z núdze, napr. kvôli tomu, lebo mi nešla matematika, ako sa to často stáva. Už v prvej chvíli štúdia na konzervatóriu som doslova prepadol nástroju, stal som sa fanatikom pre husle, čo mi bolo kompenzáciou za čas strávený pri cvičení. Často som pracoval celú noc a ráno šiel do školy. Ak v hudbe človek objaví jej čarovné fluidum, skytá mu nekonečné množstvo zážitkov."
Ste aj pedagóg, čo je podľa vás dôležité pri učení?
"Pri učení je nesmierne dôležitá absolútna dôkladnosť. Konzervatórium môže byť školou veľmi ľahkou alebo veľmi náročnou. Závisí to od postoja a prístupu študenta.
Napríklad ak by človek mal spraviť 100 cm, tých 99,9 sa mu väčšinou podarí. A práve tých 0,1 je dôležitých k dokonalosti v umení, tam vlastne začína."
Ako sa snažíte motivovať svojich študentov či spevákov, aký je váš pedagogický vzťah k mladým ?
"Som štastný, že môžem pracovať s mladými ľudmi. Na konzervatóriu prichádzam do styku so žiakmi vo veku 14 20 rokov, kedy sa vlastne formuje osobnostný profil človeka. Výuka hry na husliach je individuálna, nejde tu len o prenos informácií, ako napr. profesor prednáša matematiku pre 30 detí, ale prichádzam do kontaktu s konkrétnou dušičkou dieťaťa. Často žiak vidí v učiteľovi svoj idol a preto pociťujem obrovskú zodpovednosť za vedenie a rozvoj jeho osobnosti.
Mojím učiteľským cieľom je to, aby žiak objavil svoje predstavy, prebudil kolotoč vlastnej motivácie. Tak aj získa širší rozhľad a prichádza k zisteniu nekonečného obzoru. V speváckych zboroch (Collegium Technicum, Učiteľský spevácky zbor, v minulosti Zbor sv. Cecílie) prichádzam do kontaktu s ľudmi nad 20 rokov, ktorí sú už vo väčšine zrelé osobnosti. Často sú mi zdrojom inšpirácie a nezriedka sa stáva, že práve učiteľ sa učí od svojho bývalého študenta."
Ako podľa vás vníma človek vážnu hudbu?
"Väčšina ľudí vníma hudbu intuitívne, pretože oblasť pocitov, radosti, smútku, štastia, nostalgie je daná každému z nás. Hudba je skôr niečo abstraktné, vnímané sluchom i dušou a najužšie je spätá s poéziou, hlavne symbolickou, ktorá sa nevyjadruje konkrétne, ale iba v náznakoch a hudba ide ďalej. Často je činiteľom, ktorý umocňuje, napr. film (Kolja, Šindlerov zoznam). Hudba je veľmi široký pojem, môžme ju rozdeliť na umeleckú a konzumnú, ktorá tiež spĺňa svoj účel. Podobne ako je dnes hudba produkovaná pre diskotéky či zábavu, aj v miulosti boli napr. v baroku menuety, valčíky J. Straussa komponované k tancu, hrané na plesoch. Samozrejme aj v populárnej hudbe sa našli talentovaní ľudia, ktorí vytvárali hodnotné či nadčasové diela."
Akou devízou disponuje podľa vás mladý človek ?
"Vždy tvrdím, že študent je potencionálne chytrejší ako jeho učiteľ. Hlavne v dôsledku vývoja a technického pokroku, ktorým ľudstvo napreduje. Nastáva premena sveta generáciou, ktorá so sebou prináša mnoho pozitív. No ešte nikdy sa nikomu nepodarilo vymyslieť niečo "absolútne pozitívne", čo by nemohol žiaden chytrák použiť proti nemu. Mám pocit akoby človek v dôsledku globalizácie sveta strácal osobnú identitu, teda úplne iný človek, v úplne inom prostredí môže mať rovnaké informácie ako ja. Prostredníctvom internetu si môžme vyhľadať rôzne informácie, ktorý ušetrí čas a námahu, avšak človek prichádza o dôležitý emotívny kontakt, krásny jazyk, ktorý mu prináša kniha."
Ako sa dívate na mladého človeka dnešnej doby ?
"Obdivujem a fandím mladému človeku, no mám oň neskutočnú obavu. Môže sa rútiť do neznáma a veriť tomu. Nová doba prináša so sebou veľa liberalizmu, dôsledkom toho môže ľahko zblúdiť. Kladiem si otázku či sa mladý čovek dokáže bezpečne orientovať v hierarchii hodnôt. Mal by byť obklopený láskou a sám ju vyžarovať. Ostáva mi teda veriť vo víťazstvo ľudského ducha."
Autor: Viliam ŠČAVNICKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.