železničnej stanici Poprad-Tatry až na rovnomenné letisko. Počíta sa pravda s tým, že letištnými turniketmi sa premelie podstatne viac cestujúcich ako ich bolo vlani, a že Tatry sa opätovne stanú lákadlom pre turistov, akým boli napríklad pred dvoma desaťročiami.
"Územný plán mesta počíta s budovaním trasy. Tá už je navrhnutá, ale zatiaľ nik nevie, kto a za čo ju postaví," informoval nás vedúci odboru dopravy Okresného úradu v Poprade Emil Môcik. Podľa jeho slov je kameň úrazu v tom, že predlžovanie trate Tatranských elektrických železníc je zatiaľ pre každého investora nerentabilným. "Treba urobiť kalkuláciu, koľko cestujúcich by musela električka prepraviť, aby sa investícia za 100 miliónov korún oplatila," uviedol ďalej.
Informáciu o analyzovaní návratnosti investície nám potvrdil aj vedúci rovnakého odboru na Krajskom úrade v Prešove Jaroslav Greguš.
Zaujímali sme sa tiež o to, čo si o zámere myslí riaditeľka letiska. "Domnievam sa, že najbližších minimálne desať rokov by bola vzhľadom na počet prepravovaných cestujúcich električka na letisko nevyužitá. Ako štátna príspevková organizácia sme nútení hospodáriť a preto musíme zvážiť, či sa investícia predovšetkým vzhľadom na perspektívu letovej prevádzky v nasledujúcich rokoch bude rentovať," konštatovala Anna Kováčová.
Ako sme sa dozvedeli ďalej, otázkou predlžovania trasy TEŽ sa už zaoberal aj prednosta rušňového depa v Poprade Vladimír Lipták. Podľa jeho slov by to bola technicky mimoriadne zaujímavá záležitosť.
V záujme zabezpečenia plynulejšej prímestskej dopravy medzi Popradom a neďalekým Svitom sa dokonca uvažuje o ďalšom predĺžení trasy TEŽ, až do tohto baťovho mesta. Počíta sa s tým, že by mohla fungovať ako cenovo prístupná alternatíva prímestskej dopravy. Vzhľadom na veľkosť investície a len nedávnu transformáciu štátneho podniku Železnice Slovenskej republiky na dva subjekty, to ale zrejme nebude otázka bezprostredne blízkej budúcnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.