prenajímajú miestnosti. Hoci sa objednala vyše tridsiatka živnostníkov, v súčasnosti fungujú len približne dvanásti a niekoľkí z nich zmluvu s 1. Rožňavskou a.s. rozviazali.
Kozmetička Libuša Gebeová sa druhého februára nasťahovala, avšak o deň neskôr si veci prenášala späť do pôvodných priestorov. Dôvodom boli podľa nej nevyhovujúce podmienky na podnikanie, predovšetkým neexistujúca teplá voda. "Predstavitelia 1. Rožňavskej, a. s., odporučili tým, ktorí teplú vodu potrebujú, aby si nainštalovali prietokové ohrievače. Akoby to bol v 21. storočí luxus," uvažuje rozhorčená kozmetička, ktorá sa vraj pre otvorené prezentovanie názorov stala pre niektorých zainteresovaných nepohodlnou a konfliktnou osobou. Ako neskôr zistila, z OKC sa mala vysťahovať z obavy pred konkurenciou, ktorá prenajíma v OKC ďalšie priestory. "Problémom nie je konkurencia, ale nedostatky, ktoré sú v budove," hovorí L. Gebeová.
Neštandardným sa pre nájomníkov na prízemí stalo aj používanie toaliet. "Obchodníci si museli zakúpiť 100-korunovú permanentku na mesiac a WC môžu používať, koľko chcú". Za mínus považuje L. Gebeová aj existenciu jedného vodomeru a elektromeru, pričom spotrebu vody a elektriny budú platiť podnikatelia zálohovo. 1. Rožňavská má podľa slov jej predstaviteľov na rozpočet koeficient.
Spravodlivý koeficient však nepozná ani riaditeľ spomínanej akciovky Imrich Ondréšik. "Neviem si však predstaviť, o koľko viac by platili podnikatelia, keby mala každá miestnosť vlastný elektromer. Stálo by to aj niekoľko miliónov. V budove sú na teplú vodu dva bojlery. Jeden pre podnikateľov, druhý pre mestské divadlo Actores. O teplú vodu prejavilo záujem šesť podnikateľov. Ak by sme ju zabezpečovali cez Teko-r, spol. s r. o., bolo by to neekonomické. Ak by to však obchodníci vyžadovali, nie je problém teplú vodu objednať. Kotolňa je v poriadku, takisto aj potrubia. Inak by sme v predchádzajúcom období nekúrili a budova by neprešla kolaudáciou," ubezpečil I. Ondréšik.
Na margo používania toaliet za poplatok uviedol, že to bola požiadavka mesta kvôli ochrane pred ich poškodením. Šatňu a toalety tak spravuje jeden podnikateľ. K množiacim sa negatívnym ohlasom zo strany obchodníkov podotkol, že učiť sa musia tak oni, ako aj 1.Rožňavská a.s. "S problémami musíme rátať a riešiť ich, pretože vieme, že existujú. Chvíľu potrvá, kým sa OKC rozbehne. Možno tomu pomôže aj stretnutie vedenia akciovky s podnikateľmi, na ktoré sa chystáme. Problém je v tom, že obyvatelia mesta si na návštevy OKC ešte nezvykli a musíme ich prilákať".
Nejedného nezainteresovaného pozorovateľa situácie v OKC napadla myšlienka investovania peňazí. I. Ondréšik potvrdil, že za jeden rok urobili stavbu za 40-miliónov. "Dostavba vrátane terénnych úprav stála 47-miliónov korún. Stavbu sme robili rýchlo, je čerstvá a je samozrejmé, že určité závady treba odstrániť. Podnikateľom však v každom prípade chceme pomôcť," dodal riaditeľ akciovky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.