Zemplíne rozšírila rýchlosťou blesku. Do redakcie nám telefonovalo niekoľko onkologických pacientov, ktorí majú veľké obavy o svoj ďalší osud. "Na rádioterapiu by sme vraj mali chodiť do Košíc. Ako? Veď sanitku nám nikto nedá a nie každý má príbuzného s autom, ktorý ho môže odviezť. A koľko by to stálo? Pre mnohých by to znamenalo zostať bez liečby, veď to je hrozné. Vari sme my v Zemplíne menej ľuďmi ako inde na Slovensku," pýtali sa s roztrpčením.
Podľa informácie riaditeľa NsP MUDr. Dušana Dzurju, najnovší vývoj v tejto kauze je pre michalovskú onkológiu priaznivejší. Pôvodný zámer, zrušiť rádioterapiu a zredukovať lôžka na onkológii, sa podľa prísľubu ministra realizovať zatiaľ nebude. Slovko zatiaľ znamená, že pokiaľ michalovská nemocnica získa akreditáciu nemocnice III. typu, všetko zostane tak ako je. Pokiaľ by sa to Michalovčanom nepodarilo, návrat k pôvodnému zámeru ministerstva nemožno vylúčiť.
"Bola by to nesmierna škoda. Oddelenie je odborne, prístrojovo i priestorovo na veľmi dobrej úrovni. Jeho budovaniu sa venovala a venuje mimoriadna pozornosť vzhľadom na vysoký výskyt nádorových ochorení v tomto regióne. Ročne na oddelení odliečime 1 200 pacientov, ambulantne 1 700," hovorí primár oddelenia onkológie a rádioterapie MUDr. Jozef Roško. Súčasne potvrdzuje, že napríklad okresu Michalovce patrí popredné miesto v rámci Slovenska v nádorových ochoreniach prsníka, maternicového čípku, pľúc a tráviaceho traktu. Vo všetkých týchto prípadoch Zemplínčania predstihujú celoslovenský priemer, v zhubných nádoroch pľúc, prsníka, hrubého čreva a žalúdka, dokonca dosť výrazne.
"Výrazná je aj dynamika nárastu novodiagnostikovaných zhubných nádorov. Kým napríklad v roku 1985 to bolo 395, vlani už toto číslo dosiahlo 560. Pritom hovorím iba o okresoch Michalovce a Sobrance," dodáva MUDr. J. Roško.
Vysoká icidiencia nádorových ochorení v tomto regióne mu svojho času vyniesla pomenovanie trojuholník smrti. Konkrétne išlo o územie na osi Michalovce Strážske Humenné, kde bola a vlastne aj zostala vysoká koncentrácia chemickej výroby, ktorá enormne zaťažovala tunajšie životné prostredie. Napriek mnohomiliónovým investíciám napríklad Chemka Strážske do životného prostredia, zostalo podnes enviromentálne najzaťaženejším v rámci Slovenska. Hoci zďaleka nie je jediným činiteľom ovplyvňujúcim vznik nádorových ochorení, na situácii v Zemplíne má nesporne svoj podiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.