Korzár logo Korzár

"Kaštieľačky" napriek častým útekom na svoj prechodný domov nezabúdajú

Spišský Hrhov - Novodobým strašiakom pre neposlušné deti už nie je veta "Buď dobrý, lebo si pre teba prídu čerti!" no "Nevystrájaj, lebo pôjdeš do

polepšovne!"

Študentky z neskorobarokového kaštieľa

Reedukačný domov pre mládež v Spišskom Hrhove je jedným zo štyroch v rámci Slovenska, kde žijú dievčatá od štrnásť do osemnásť rokov. "Niekedy je tento vek i vyšší. Každá chovanka je sem prijatá na základe súdneho rozhodnutia alebo predbežného opatrenia, ktoré vydávajú odbory sociálnej starostlivosti na okresných úradoch (OÚ). Dievčatá sa sem dostanú za detskú prostitúciu, krádeže, či inú drobnú trestnú činnosť. Žijú u nás i také, ktoré nemajú vlastnú rodinu alebo sú tu, aby neboli v dosahu zlého vplyvu rodiny či partie," začína svoje rozprávanie riaditeľ tohto domova Vladimír Filip. Práve odbory sociálnej starostlivosti rozhodujú o osude neposlušných dievčat. Predbežné opatrenia má nad sebou v Spišskom Hrhove asi pätnásť z nich. Keďže tu žijú slečny z celého Slovenska, toto číslo nevypovedá o "slušnej výchove" mladých žien na Spiši. Najmä v kontexte s faktom, že odbor sociálnej starostlivosti OÚ v Spišskej Novej Vsi predbežné opatrenia nevydáva vôbec. Stredné školy sú teda plné dievčat, ktoré by mohli potrebovať ústavnú výchovu. "Veľkou výhodou pre dievčatá, ktoré u nás žijú je, že majú možnosť študovať. Počas nariadenej doby ústavnej výchovy im doporučíme jeden z odborov, ktoré tu máme. Je tu trojročná krajčírka, dvojročná výroba konfekcie, dvojročná poľnohospodárska výroba a pre najstaršie dievčatá jednoročnú príprava na rozličné povolania. Posledná siedma výchovná skupina, kde sú zaradené mentálne retardované dievčatá, navštevuje trojročný odbor záhradníctvo," vymenúva V. Filip. Pravdou je, že ak by nežili práve tu, nezískali by žiadne vzdelanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti žije v neskorobarokovom kaštieli z roku 1 835 šesťdesiatpäť dievčat i keď kapacita je o sedemnásť miest vyššia.

Úteky, úteky, ach tie úteky...

Realitou v takýchto zariadeniach sú časté, i dlhotrvajúce úteky. "Niekoľko dievčat je "na pohybe", tak hovoríme tým, čo sú na úteku, niekoľké majú podmienečné prepustenia, liečenia, dovolenky," vysvetľuje ďalej. Počas nášho rozhovoru zazvonil niekoľkokrát telefón. Práve našli na druhom konci krajiny dve z troch dievčat, ktoré ušli cez okno kaplnky kaštieľa. Rozbili farebné sklo a rozkopali pletivo. "Opäť máme škodu za vyše stotisíc korún. Čím viac ich zamykáte, tým väčšia je ich túžba utiecť a vymýšľajú rafinovanejšie postupy. Hneď je po nich vyhlásené pátranie. Dievčatá utekajú za rodinou, priateľom či partiou. Stáva sa, že i cestou sa niekde "zabudnú". Od januára sa nevieme spamätať zo série útekov. Momentálne nám chýba sedemnásť dievčat. Napriek opatreniam máme dve dievčatá, ktoré sú na úteku už dva roky. Polícia vie, kde sa jedna z nich nachádza. Býva doma s rodičmi, no aj keď vedia, že je nad ňou ústavná liečba, držia ju doma. Policajt nesmie bez súhlasu vojsť do bytu, a keď sa rodiča spýta, oklame ho, hoci dcéra sa za rohom chichoce. Je možné ju chytiť len keď je vonku, no to je naozaj veľmi ťažké. Stalo sa nám i to, že sedemnásťročné dievča sa našlo v Španielsku len preto, že ju odtiaľ chceli vyhostiť," spomína kuriozitky zástupca riaditeľa pre výchovu mimo vyučovania Jozef Švirloch, ktorý vedie i fotokrúžok. Zároveň dievčatá, ktoré sa dobre správajú, musia i v rámci motivácie púšťať domov na návštevy. Z tých sa však potom zasa zabúdajú vrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

Práve preto sú dievčatá neustále pod dozorom. Hoci po vyučovaní majú priestor na relax, prípravu do školy i osobné záujmy, na prechádzky či spoločné kultúrne podujatia môžu sami chodievať len vzorné chovanky. Tých je z celkového počtu desať až pätnásť percent. Inak s nimi chodievajú skupinoví vychovávatelia, ktorí kvázy nahrádzajú rodičov.

Samotka, posledná spomienka na domov

Najvyšším trestom je sedemdesiatdvahodinová samotka. "V prevýchovných zariadeniach existujú v súlade s vyhláškou ochranné miestnosti. Dievčatá, ktoré sa nestotožnia s režimom, ktoré nerešpektujú pokyny vychovávateľov máme právo primerane i trestať," vysvetľuje riaditeľ. Za vážny priestupok, akým je napríklad útek, vulgárne vyjadrovanie, fyzické kontakty, či hrubé porušovanie ústavného poriadku je dievča izolované na tri dni v miestnosti so zabudovaným WC, veľkou tabuľou a matracmi. Navštevuje ho psychologička i skupinový vychovávatelia, aby dievča pouvažovalo, prečo k priestupku došlo.

SkryťVypnúť reklamu

Spoza drevených dverí, kde sa nachádzajú tri ochranné miestnosti, sa ozýva spev. Všetky tri "cely" sú obsadené. "Nefoťte ma, nechcem, aby ma videl môj frajer," kričí Zita s Trnavy, ktorú sem zavreli za útek. Rovnako ako jej susedka za pár dní, dajú sa spočítať na prstoch jednej ruky, dovŕši osemnásť a vráti sa domov. Posledné, čo si z Hrhova zapamätá budú mrežované dvere. Prečo utiekla, keď o pár dní ju tak či tak čaká sloboda "dospeláčky", povedať nevie. Dievča v strednej miestnosti sa kŕčovite drží mreží. Nesmelo sa usmieva. Aj ona utiekla, zabudla sa vrátiť z dovolenky. A o pár dní aj ju pošlú domov.

V obrovskom parku pri kaštieli je tenisový kurt i volejbalové ihrisko. Vzadu sa blyštia strechy skleníkov, kam dievčatá chodia pracovať. Z jedálne sa zakráda príjemne voňajúci obed. Na dvore žmúrite oči pred februárovým pichľavým slniečko, ucho poteší veselý trilkot vtáčikov a počuť i ďatla pri práci. Idylka. Mnohé dievčatá sa tu majú lepšie ako doma. Pre niektoré je domovom práve starobylý kaštieľ. A predsa znova a znova utekajú ...

Lesbičky? Nie, osamelé mladé ženy

Ak sa chovanka správa ako má, navštevuje ju pravidelne rodina a ak jej najbližší súhlasia i priateľ. "Priestory na sexuálne služby neposkytujeme. Kým sú doma, zabrániť im v tom nemôžeme. Stáva sa, že sa chovanka vráti tehotná, no potom odchádza do zariadenia pre maloleté matky s deťmi, kde sa o maličké stará a ďalej sa vzdeláva. Nefunguje už soacialistický model, kedy matku od dieťaťa oddeľovali," spomína riaditeľ.

Problémom je často lesbická láska. "Len malé percento z dievčat má naozaj takúto sexuálnu orientáciu. Väčšinou sa vyhľadávajú navzájom len kvôli nedostatku heterosexuálnych vzťahov. Žiarlia na seba, hádajú sa o veci. Problémom je, keď si telesnú lásku prejavujú na verejnosti pred ostatnými. Vtedy to kvalifikujeme ako priestupok," vysvetľuje J. Švirloch.

Od prvého januára 2001 aj deťom v takýchto zariadeniach rezort sociálnych služieb zvýšil mesačný príjem z päťdesiat na dvestopäťdesiatsedem korún. Pri odchode z domova, ak chovanka akceptovala všetky pokyny, ktoré sme jej dávali, dostáva do života s deväťtisíc korunami a má tak možnosť zaobstarať si najnutnejšiu výbavu do života. Hotovosť však dievčatá pri sebe nemajú. Potrebné veci, sladkosti či kozmetiku im kupujú vychovávatelia.

Najväčšie problémy spôsobuje fajčenie. Väčšina dievčat sa už v mladom veku naučila fajčiť a práve kvôli tabaku vzniká veľa kšeftárskych hádok, agresívnych útokov. "Dievčatá vynakladajú veľa energie a času na to, aby sa k nikotínu dostali. U nás je však v celom areáli fajčenie zakázané, a tak veľa šancí nemajú," konštatuje J. Švirloch.

Ďalším dlhoročným problémom boli rómski mladíci z okolitých rómskych osád. "Chodievali sem nielen Hrhovčania, no i mladíci z Levoče, Bystran, Štvrtku i Lengvarčania. Na pár hodín však zamestnávame strážnika a tak sa nám túto vec darí udržiavať v rozumných medziach. Vonkajšie vplyvy ako pašovanie cigariet, vytláčanie okien, klopanie na deväťdesiat percent pominulo," pochvaľuje si riaditeľ.

Napriek neslávnej povesti a častým útekom, ktorými akoby chovanky hovorili, že im je v Reedukačnom ústave v Spišskom Hrhove zle, aj po rokoch s kočiarikmi prídu na návštevu a živo sa zaujímajú o osudy svojho bývalého domova i "rodičov". Mnohé z nich žijú v zahraničí a posielajú pozdravy. Niektoré po štúdiu v tejto dedinke pokračujú ďalej a dokonca i zmaturujú. "Nezabúdajú na nás," usmievajú sa obaja páni spokojne.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 250
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 934
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 028
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 501
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 727
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 528
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 190
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 749
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 133
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 243
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 51 415
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 38 167
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 077
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 271
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 11 438
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 622
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 133
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 243
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 51 415
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 38 167
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 077
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 271
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 11 438
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 622
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu