Spišiakom systém rovnosti v platbách za odpad nevyhovuje
Spišská Nová Ves - Nový zákon o odpadoch, podľa ktorého sa jednotlivé obce a mestá na Slovensku začali pridržiavať v praxi od začiatku toho roku, je,
Erika Karasová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zdá sa, rozdielne vnímanou témou medzi jednotlivými obyvateľmi. Tento výrok zákonodarcov totiž zmenil celý rad práv a povinností týkajúcich sa jednak samotných tvorcov odpadu a jednak jednotlivých miest a obcí, ktoré na seba prevzali proces manažmentu pri zbere, odvoze a likvidácií komunálneho odpadu. Najväčšia nespokojnosť sa však u obyvateľov prejavuje v súvislosti s tým, že tieto služby od nového roka každej rodine hlbšie siahli do vrecka.
"Bývam v Spišskej Novej Vsi v časti zvanej Ferčakovce a teoreticky v dome bývame aj spolu s našimi deťmi desiati ľudia. Ročne teda za tieto služby platíme 3 600 korún," popisuje situáciu pán Marcinčin. Predmetom jeho nespokojnosti však je to, že poplatky za zber, odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu sa týkajú aj detí. "Mám mesačného syna a kladiem si otázku, aký odpad vyprodukuje. Myslím si, že novoveskí poslanci mali pri schvaľovaní všeobecno-záväzného nariadenia, týkajúcej sa tejto témy myslieť aj na určité vekové ohraničenie pri platbe. Iné množstvo odpadu vyprodukuje dospelý človek a iné množstvo zase dieťa," hovorí svoj názor Novovešťan z Ferčakoviec, ktorý sa so svojou nespokojnosťou obrátil aj na odbor životného prostredia Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi.
Vedúca tohto oddelenia Ing. Jana Kvašňáková v súvislosti s touto témou hovorí: "Primátor mesta má možnosť udeľovať výnimky na zmiernenie stanoveného poplatku. S tým, že tieto sa periodicky prerokúvávajú. Zatiaľ sa vyriešila situácia so zahraničnými študentmi a s obyvateľmi mesta, ktorí pracujú v zahraničí. Postupne sa riešia aj ďalšie veci, ktoré sa v procese realizácie zákona v praxi vyskytnú."
Ako ďalej uviedla J. Kvašňáková, platba za spomínané služby sa chápe ako miestny poplatok a v tejto cene sú zahrnuté aj náklady predstavujúce udržiavanie zelene v mestskej aglomerácií, čistenie mesta, a to napríklad jarné a jesenné upratovanie. "V mestskej časti Ferčakovce, kde pán Marcinčin býva je dvakrát do roka pristavovaný kontajner. Sú to všetko náklady, ktoré mesto niekde musí premietnuť. Zvlášť v súčasnosti je ekonomická situácia náročnejšia, pretože už neexistuje žiadna dotačná činnosť štátu," dodáva vedúca oddelenia životného prostredia na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi.
V tomto prípade teda mesto, podľa jej slov, vystupuje ako podnikateľský subjekt voči firme, ktorá sa na základe zmluvy zaoberá zberom a likvidáciou odpadu na území mesta Spišská Nová Ves. "Keď mi nezarobíme potrebné peniaze, spomínaná firma si môže svoje pohľadávky vymáhať aj exekučne," vykresľuje ekonomicky kolobeh a zároveň krajnú situáciu J. Kvašňáková.
Diskusia okolo odpadov teda v žiadnom prípade neutícha. Skôr naopak a zdá sa, že aj keď každé mesto na Slovensku sa snaží vybudovať čo najspravodlivejší systém, nespokojné hlasy sa budú ozývať stále. Je totiž nemožné určiť ktorý obyvateľ daného mesta či obce koľko kilogramov odpadu vyprodukuje a následne v závislosti od toho určiť čo najobjektívnejšie poplatky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.