Spiš navštívil bývalý politický väzeň, autor zrniek viery a pravdy
Spišská Nová Ves - "Môj život, to je zápas, aby som dal niečo na stôl našej spoločnosti," tvrdil minulý týždeň Anton Srholec. Spišskonovoveská
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
okresná pobočka Konfederácie politických väzňov na Slovensku pozvala totiž v strede uplynulého týždňa do metropola Spiša dôstojného pána Antona Srholca, ktorý pôsobí na opačnom konci našej republiky, teda na západnom Slovensku. Tento 73-ročný muž, vlastniaci prívlastok obeť totality, zaplnil vďaka svojmu rozprávačskému umeniu kapacitu veľkej zasadacej miestnosti na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi.
Anton Srholec je modelovým príkladom toho, ako komunistická diktatúra tvrdo stíhala tých, ktorí disponovali iným svetonázorom ako ateistickým. Tento katolícky kňaz na vlastnej koži na 98 mesiacov okúsil prostredie jáchymovských baní. Ako mladý študent sa totiž v roku 1951 pokúsil o ilegálny prechod našich hraníc. Tento čin sa vo vtedajšej spoločnosti klasifikoval ako velezrada.
Aj jeho ďalší život bol poznačený nepriazňou komunistickej doby. Väčšinou sa mu totiž ušlo iba robotnícke povolanie, napriek tomu, že postupne absolvoval štátne skúšky z anglického a nemeckého jazyka a v roku 1970 bol tajne pápežom v Ríme vysvätený za duchovného pastora.
Anton Srholec svoje zážitky z jáchymovského pekla pretlmočil aj do knižného diela s názvom Svetlo z hlbín jáchymovských lágrov. Okrem toho sa na pulty kníhkupectiev dostali aj jeho útle knižočky obsahujúce tisíce postrehov a zamyslení s názvom Ako čerstvý chlieb, či Každodenné zamyslenia.
Do povedomia súčasníkov sa tento muž iste zapíše aj humánnym prístupom k všetkým členom spoločnosti, aj k tým, ktorí balansujú na jej pokraji. Svedectvom toho je aj jeho iniciatíva z roku 1992 pri zriadení ubytovne pre bezdomovcov v Podunajských Biskupiciach.