inštitúcií stretli na Námestí osloboditeľov v Košiciach pred budovou patriacou Horizontu Slovakia a B.M.G Invest. Zišlo sa ich najmenej päťsto. Stretnutie, ktoré oznamom na dverách pobočky zvolal jeden z veriteľov Ján Derner, viedol okrem neho aj Vincent Jasaň, predseda občianskeho združenia SOPOZ združujúceho klientov skrachovaných nebankových inštitúcií.
Vlnu pobúrenia a otázok typu kto je to Ján Derner - vyvolali slová tohto muža o tom, že Horizont má nového majiteľa a že sa štatutárom stal nejaký pán Brno. Ján Derner sa snažil pôsobiť ukľudňujúco na veriteľov. Vraj hovoril s hovorcom Horizontu Kardošom a všetko je podľa neho na dobrej ceste. Je nový investor, ktorý sa predstaví do týždňa na tlačovke a brány pobočiek sa opäť otvoria.
Sporadický potlesk po týchto slovách vystriedali varovné slová Vincenta Jasaňa: "Treba si dať pozor, musíme byť opatrní pri takýchto rozprávkach. Aj pri spoločnosti Móda-Raj prišiel nový investor, ktorý však firmu len dotuneloval a zmizol. Peniaze veritelia nikdy nevideli. Ani korunu. Rovnako pri firme Nick finance sľubovali príchod nového majiteľa a nič sa nestalo."
Ako nám povedal V. Jasaň po prečítaní protestnej petície, ktorú prítomní podpisovali, okrem toho, že tento utorok o tretej plánujú protest pred Krajským úradom v Košiciach, chcú otvoriť aj kanceláriu, na ktorú by sa mohli klienti nebankoviek kontaktovať. Radi by získali priestory v niektorej z pobočiek Horizontu, prípadne z inej nebankovej inštitúcie. V petícii žiadali veritelia vládu o vrátenie ich peňazí, inak sa obrátia na súd v Strassburghu.
Väčšina ľudí svoje emócie obrátila proti súčasnej vláde, ktorá podľa veriteľov neurobila dosť pre ochranu ich peňazí. "Keď sanovali banky, kam išli desiatky miliárd korún, mali by garantovať aj naše vklady," ozývalo sa zo všetkých strán.
Ozývali sa však aj pragmatickejšie hlasy. Pán, ktorý na toto stretnutie pricestoval až z Popradu vyhlásil, že si na tom všetkom zgustne Mečiar. "Bolo to načasované tak, aby táto vláda stratila hlasy voličov."
Ďalší pán z Prešova, ktorý zastupoval na košickom stretnutí asi 400-člennú skupinu veriteľov z Prešovského kraja na margo toho poznamenal, že nemá význam do toho zaťahovať politické strany či odbory, ako dokonca ktosi navrhol.
Kým veritelia podpisovali petičné hárky, opýtali sme sa niektorých z nich, či majú takéto stretnutia podľa nich vôbec nejaký praktický význam.
"Najlepšie by bolo zmobilizovať ľudí, aby nešli voliť. Aby bojkotovali voľby. Vinu totiž podľa mňa nesú všetky vlády," vyhlásil pán František z Košíc.
"Keď sa nič neurobí, treba siahnuť aj na majetok," pridala sa pani Alžbeta. "Keby sme my neplatili dane, siahnu nám na majetok, tak prečo by si oni niekde mali pokojne užívať naše peniaze?"
"Nie je mysliteľné, aby sme nič nedostali. Aspoň polovicu nám musia dať," vzdychla si 68-ročná pani Gabriela z Košíc. "Aj keď boli nebankovou inštitúciou, ale boli seriózni. Doteraz mám doma prospekty. Takí dôveryhodní boli, fotografie si zverejnili... Toľké roky to išlo dobre. Ja som tam dala všetko, čo som mala takmer stotisíc. Ani na pohreb už nemám."
"Myslím, že stretnutia tohto typu majú význam. Podľa mňa vláda, najmä ministerstvo financií si nesplnili svoje povinnosti. Mali mať kontrolu nad nebankovým sektorom. Vláda vedela, že tieto firmy vytiahli z ľudí 15 miliárd korún. Konkurz v tomto štádiu je podľa mňa úplne zbytočný, neverím, že by sme niečo dostali," poznamenal pán Ľudovít Pročko z Košíc.
"Ja som stihol včas vybrať svoje peniaze," s úsmevom sa pridal pán Ivan. "Nech nikto nehovorí, že vláda je na vine. Každý je strojcom svojho šťastia. Ja som si bol vedomý rizika, ktorý vyplýva z takejto investície."
Pri odchode zo stretnutia sme pri neďalekom bankomate uvideli pani zrejme s dcérkou, ako vyberá peniaze z bankomatu. A tak sme sa jej opýtali, či ju niekedy nelákalo dať peniažky do nebankovej inštitúcie, ktoré predsa len zúročovali vklady podstatne lukratívnejšie ako banky. "Ja som ekonómka, takže veľmi dobre viem, ako to chodí pri týchto firmách sľubujúcich vysoké úroky. Z čoho vyplácajú takéto vysoké úroky, kde zarobia tieto peniaze? Však niekde ponúkali 47-percent z čoho ich chceli vyplatiť?" pokrútila hlavou pani Madayová z Košíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.