Klaudia JURKOVIČOVÁ & TASR & SITA
Košice Zatvorenie pobočiek najväčšej nebankovej inštitúcie na Slovensku firmy Horizont Slovakia a jej dcéry B.M. G. Invest začiatkom tohto mesiaca vyvolalo dominový efekt. Panika zachvátila vkladateľov aj v ďalších nebankových inštitúciách. Hromadne začali obliehať pobočky a žiadať vrátenie vkladov. Situáciu nezvládli v AGW ani v Drukose. Kým AGW počnúc dneškom prestáva vyplácať vklady a výnosy z nich, rovnako tak zastavili prijímanie ďalších vkladov. Podľa vedenia pobočky ostanú otvorené, len bude posilnená ich ochrana. Drukos, ten odo dnes svoje pobočky zatvára.
MEDZITITUL: Na počiatku bol Mojžiš v Markíze
Vo včerajšej relácii Na telo pôsobil šéf Drukosu František Mojžiš už od počiatku neisto, jeho argumenty a odpovede vyznievali do stratena. Vyzeralo to, že na niečo čakal... Prehodil, že v TASR vyjde nejaká informácia... Dočkal sa. Relácia nabrala grády, keď moderátorka dostala do rúk správu z TASR, ktorú Mojžiš dopredu avizoval AGW oznámila, že prestáva vyplácať vklady. Vzápätí František Mojžiš vyhlásil, že to je neudržateľná lavína a ohlásil zatvorenie pobočiek.
MEDZITITUL: Právny zástupca AGW nepredpokladá vyhlásenie konkurzu
AGW bude mať pobočky otvorené, aj keď vklady a úroky vyplácať nebude. Nebude ani prijímať nové vklady. Podpísal sa pod to nával zhruba 95 percent klientov žiadajúcich vrátiť ich vklady. Podľa riaditeľa právneho odboru AGW Petra Cirbesa sú vklady klientov ručené akciami AGW a. s., čo je akciovka, kde je AGW. s.r.o. majoritným vlastníkom. Od skončenia zmluvy s klientom tento do 30 dní dostane akcie AGW a. s., ktoré bude postupne firma odkupovať. O rozhovor sme v tejto súvislosti požiadali samotného Petra Cirbesa.
"Vklady sú garantované akciami AGW a. s. V tejto súvislosti máme obavy, či sa nevytvoria nejaké skupiny, ktoré sa budú snažiť tieto akcie odkúpiť za smiešnu cenu. Chcem našich klientov varovať, aby tak neurobili. Niektoré skupiny tak môžu získať vplyv v spoločnosti, zvolajú valné zhromaždenie a ovládnu firmu. Naši klienti po nadobudnutí akcií budú mať rovnaké práva, ako všetci iní akcionári, napríklad aj možnosť podieľať sa na zisku formou dividend."
Podľa čoho budete dávať klientom akcie, podľa ich trhovej alebo nominálnej hodnoty a do akej výšky?
"Každý má uzavretú zmluvu, ktorá je garantovaná v nominálnej výške akcií do výšky ich vkladu spolu s výnosmi."
Aká je nominálna hodnota akcií?
"Tisíc a desaťtisíc korún."
Sú verejne obchodovateľné?
"Nie, nie sú, ide o akcie na meno, ktoré nie sú verejne obchodovateľné. Ale nič mu nebráni, ak má záujemcu, môže tieto akcie predať. Urobí si zmluvu, prevedie sa to cez SCP a má to preč."
Ako dodal P. Cirbes, nepredpokladali situáciu, aká nastala v súvislosti s B.M.G. a Horizontom.
"Problémy nám spôsobili aj vyjadrenia pána Krupu z All Finance Services. Nemali sme teda k dispozícii dostatočnú hotovosť, aby sme mohli začať všetkých vyplácať. Pristúpili sme teda k tomu, že po ukončení ich zmlúv im dáme akcie, ktoré budeme postupne na viackrát odkupovať."
Takto chcete teda získať najmä čas?
"Jednak získame čas a tiež zaručíme klientom, že o peniaze neprídu."
Čím všetkým sa zaoberá spoločnosť AGW?
"Máme nejaké aktivity v Trebišovskej mliekarni, máme kapitál umiestnený v akciách aj niektorých významných slovenských podnikoch, ktoré by som nechcel teraz menovať, aby sme im nespôsobili nejaké problémy. Máme tiež čadičové a mramorové ložiská na juhu stredného Slovenska, ohodnotené na zhruba 50 miliárd slovenských korún. Na banskú činnosť v súvislosti s čadičom sme už aj dostali licenciu. Licenciu na mramor ešte čakáme."
Čo v prípade, ak by niektorí klienti podali návrh na vyhlásenie konkurzu. Ak by bol určený predbežný správca, mohol by zistiť prípadné predĺženie?
"Pokiaľ viem, nie je to možné už len preto, že klienti, ktorí majú u nás vklady, nemôžu dať návrh na konkurz. V prípade nevyplatenia peňazí sa totiž stávajú vlastníkom akcií. Návrh na konkurz by mohli dať iba tí, ktorých vklady nie sú ručené akciami. Tých je málo a väčšine z nich končí zmluva až za niekoľko mesiacov. Návrh samozrejme môže byť podaný, ale predpokladám, že by ho súd zamietol."
Aké druhy zmlúv ste s klientmi uzatvárali?
"Zmluvy o tichom spoločenstve a zmluvy o pôžičke."
Firma uviedla cudzie zdroje vo výške dve miliardy korún. Ide o prostriedky tichých spoločníkov?
"Áno."
Obchodná spoločnosť AGW, s.r.o., pôsobí od roku 1999. AGW má 50 pobočiek a 13 tisíc klientov. Základné imanie spoločnosti AGW, a.s. predstavuje viac ako 2,8 miliardy korún. Na kontrolu hospodárenia zriaďuje AGW, s.r.o., náhodným výberom z portfólia svojich klientov Radu klientov AGW, ktorej úlohou bude informovať všetkých klientov o stave aktív a pasív spoločnosti. Do štruktúry AGW, s. r. o., patria firmy AGW, a.s., QUEENďS TIP, a.s. a PROFIT CAPITAL, s.r.o. V predstavenstve AGW, a. s., podľa Obchodného registra figurujú ako člen Pavol Deglovič, ako podpredseda Marek Križánek a ako jeho predseda Matúš Grega.
Včera sme si obišli pobočky firmy v Košiciach. Pre centrálou na Štúrovej sa len sčasu na čas pristavil nejaký klient, aby si pozrel, či na dverách nevisí nejaký oznam. Nevisel. Rovnako pokojne to včera popoludní vyzeralo aj pred ich pobočkou na Štúrovej.
MEDZITITUL: Mojžiš odporučil veriteľom Drukosu, aby sa združili a obvinil Pentu
Pobočky spoločnosti BDV Družstvo, ktorá patrí pod banskobystrickú firmu Drukos, a. s. sú oddnes zatvorené. V relácii TV Markíza Na telo to v reakcii na správy o nevyplácaní klientov AGW uviedol šéf Drukosu František Mojžiš. Znamená to, že nebankový nelicencovaný subjekt BDV Družstvo, ktorý ponúkol produkt BDV Výnos, nebude od pondelka vyplácať ani prijímať vklady klientov.
F. Mojžiš toto rozhodnutie odôvodnil panikou klientov, ktorá nastane po uzatvorení pobočiek firmy AGW, ktorej aktivity sú príbuzné s činnosťou BDV Družstva. Pripomenul však, že klienti BDV Družstva sú na rozdiel od iných firiem krytí aktívami a. s. Drukos a tí, ktorých pohľadávky voči BDV Družstvu prekročia 200 000 korún, budú mať nárok na výmenu pohľadávky za akcie Drukosu. Šéf Drukosu ale nevylúčil, že nárok na akcie budú môcť získať aj klienti s vkladom nižším ako spomínaná čiastka. Celkovo BDV Družstvo spravovalo majetok klientov v hodnote asi 3,7 miliardy korún a počet jeho klientov sa pohyboval na úrovni okolo 37 000.
V relácii Na telo F. Mojžiš viackrát spomenul snahy rôznych subjektov o poškodenie jeho spoločnosti. Svoje medializované tvrdenia o spojení člena predstavenstva poradenskej spoločnosti All Finance Pavla Krúpu s osobou, ktorá podala návrh na konkurz na BDV Družstvo, podložil dôkazmi o spoločnom pohybe týchto osôb cez hranice. Podobne zdokumentoval aj spojenie P. Krúpu so spoločnosťou Penta Group, ktorú tak nepriamo obvinil zo snahy zničiť spoločnosť Drukos. Zverejnil tiež informáciu, podľa ktorej Pentou založená spoločnosť Vinako so sídlom na Cypre vyhrala súťaž na vymáhanie pohľadávok v celkovej hodnote okolo 100 miliárd korún od Slovenskej konsolidačnej.
V závere relácie F. Mojžiš vyzval klientov BMG a neskôr aj AGW a BDV Družstva, aby využili svoje ústavné právo a združili sa s cieľom vymôcť si svoje pohľadávky vlastnými silami. Zabránili by tak predaju pohľadávok do rúk silných finančných spoločností, ktoré by uvedené firmy "rozobrali".
Penta Group podá na Františka Mojžiša trestné oznámenie vo veci podozrenia z trestného činu šírenia poplašnej správy, poškodzovania cudzích práv a ohovárania. Ako sa uvádza v stanovisku spoločnosti Penta, "vyjadrenia pána Mojžiša sú účelovým klamstvom, ktorého cieľom je zbaviť sa zodpovednosti za krach spoločnosti Drukos, a. s.". Penta Group preto vyzýva štátne orgány činné v trestnom konaní, aby bezodkladne zaistili F. Mojžiša a znemožnili mu tak, aby opustil územie Slovenskej republiky. "Pokladáme za nevyhnutné, aby pán Mojžiš nemohol opustiť územie Slovenska do okamihu, pokiaľ nepreukáže schopnosť vyplácať vklady dôverčivých občanov v plnej výške," píše sa v stanovisku. "Zároveň žiadame, aby orgány činné v trestnom konaní zaistili majetok spoločností Drukos, a. s., Drukos Výnos, s. r. o., a BDV Družstva tak, aby nebolo možné z týchto spoločností odčerpať zostávajúce finančné prostriedky."
MEDZITITUL: Členovia finančného výboru NR SR reagujú na situáciu v AGW a Drukose
Vláda SR upozorňovala občanov na riziká, spojené s vkladmi finančných prostriedkov do nebankových subjektov. V reakcii na aktuálnu situáciu v AGW, s. r. o., Košice, to pre TASR uviedol podpredseda Výboru NR SR pre financie, rozpočet a menu Vladimír Maňka. Podľa neho nie je reálne, aby firma dlhodobo dosahovala zisky na úrovni 25 až 30 %. Poznamenal pritom, že súčasnej vládnej koalícii sa nedávno podarilo upraviť zákony, aby firmy museli preukazovať svoju serióznosť a nemohli podnikať nekalým spôsobom.
Ďalší člen výboru, nezávislý poslanec Peter Tatár očakával, že po páde spoločnosti B.M.G. Invest dôjde k problémom s vyplácaním výnosov u ďalších firiem. Podľa neho je to prirodzené, pretože podnikajú na podobnom "podvodníckom princípe". P. Tatár predpokladá, že na Slovensku v súčasnosti dochádza k začiatku konca nebankových subjektov. Nemyslí si však, že podvod, na ktorom založili svoje podnikateľské aktivity, teraz odčinia "dlhodobou poctivou prácou, aby občanom vrátili to, čo od nich vybrali".
Podľa podpredsedu vlády SR Ivana Mikloša nedôjde zo strany štátu k žiadnemu vyplateniu vkladov klientov krachujúcich nebankových subjektov na Slovensku.
Dôvodom takéhoto stanoviska je skutočnosť, že ide o subjekty, ktorých vklady neboli poistené. Ako včera uviedol vicepremiér, reagujúc na aktuálny vývoj v spoločnostiach AGW a BDV Družstvo, vláda SR opakovane upozorňovala občanov na rizikovosť vkladania peňazí do takýchto subjektov. I. Miklošovi je síce veľmi ľúto, že mnohí ľudia prišli o svoje peniaze, ale "vláda nemá ani žiadny zákonný podklad, na základe ktorého by mohla použiť verejné peniaze - peniaze daňových poplatníkov - na hradenie takýchto strát".
Autor: ŠPORTKA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.