formou je v jej expozícii zachytených 49 osobností matematicko-fyzikálnych, technických, lekárskych, prírodných vied a astronómie.
"V 19. a na začiatku 20. storočia sme mali na území Slovenska množstvo talentov, ktoré si však uplatnenie museli hľadať v cudzine. Takým bol napríklad astronóm Maximilián Hell. Získal uznanie ako riaditeľ observatória vo Viedni. Patrí sem aj Milan Rastislav Štefánik, ktorý sa vo Francúzsku venoval astrofyzike a najmä solárnej fyzike.
Prvýkrát tu prezentujeme uznávaného odborníka na vodné diela košického rodáka Vojtecha Gerstera - autora projektu Panamského a Korintského prieplavu. V Amerike sa na prelome storočia presadil v oblasti bezdrôtovej telegrafie Jozef Murgaš a tiež Štefan Banič - získal patent na padák špeciálnej konštrukcie. Medzi novodobé odbory, ktorými slovenskí vedci najviac prispeli do svetovej vedy patrí astronómia. Ľudmila Pajdušáková a Ľubor Kresák si svojimi atlasmi hviezdnej oblohy a objavmi komét získali svetové uznanie," prezradil nám jeden z autorov výstavy Ing. Jozef Bernát zo Slovenského technického múzea.
Výstavu bohato dopĺňajú historicky vzácne exponáty zo zbierkového fondu, napríklad originály Petzvalových fotoobjektívov, faksimile Murgašových a Baničových patentových listín, historická prístrojová technika, zariadenia strojov v modeloch. Počiatky televíznej techniky zastupujú prvé experimentálne filmové kamery a obrazovky vyrobené na Slovensku a nechýba ani bohatá fotodokumentácia.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.