aby sa rozhodli," povedala produktová manažérka pre životné poistenie spoločnosti Allfinanz Holding Ľudmila Vicenová. "Neraz až pri poistnej udalosti zistia, že daný produkt vôbec nerieši ich potreby," dodala.
Ako si vybrať poisťovňu
Na Slovensku pôsobia skoro tri desiatky poisťovní, z ktorých mnohé ponúkajú veľmi podobné služby. "Veľké, medzinárodne uznávané spoločnosti sú zárukou stability a serióznosti, ale ich podmienky sú často tvrdšie ako v prípade menších poisťovní," povedal Vicenová.
Poistenie sa vo všeobecnosti považuje za dlhodobú obchodnú operáciu. Klient musí mať istotu, že poisťovňa je schopná z dlhodobého hľadiska splácať svoje dlhy. "Pri výbere je preto potrebné prihliadať na finančnú silu a stabilitu poisťovne a na to, aké služby poskytuje," povedal viceprezident Slovenskej poisťovne Imrich Fekete.
Pri výbere poisťovne treba brať do úvahy aj to, aké doplnkové služby poskytuje ako napríklad asistenčné služby pri poistení auta. Zároveň je dôležité aj to, ako má vybudovanú sieť, aby jej klient, keď mu vznikne škoda, nemusel cestovať príliš ďaleko.
"Odporúčal by som majetok poistiť v jednej poisťovni," povedal Fekete, keďže na rozdiel od investovania pri poistení si netreba rozkladať riziká na niekoľko spoločností. Takéto rozloženie by mohlo skôr spôsobiť nejaké komplikácie pri nahlasovaní škôd.
Dôležitý je aj systém likvidácie. Ide o to, či klient dostane peniaze v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov. Keďže poistenie má chrániť pred negatívnym dopadom nejakej škody, oneskorené vyplatenie peňazí môže byť veľmi nepríjemné.
Ako si vybrať poistenie
Vybrať si vhodné poistenie tiež nie je jednoduché. Každý človek má iné potreby, pohybuje sa v inom prostredí, hrozia mu iné riziká. Ľudia majú rôzne príjmy, nemôžu si dovoliť platiť rovnaké poistné každý mesiac. Iné poistenie sa hodí pre rodinu s deťmi a iné pre starší pár v preddôchodkovom veku. Iné poistenie potrebuje lekár a iné advokát.
Každý klient by si mal preto zvážiť, aké sú jeho potreby a aké riziká mu hrozia. Pred uzatvorením zmluvy si treba určiť priority, ktoré by malo toto poistenie zabezpečiť. Pri životnom poistení ide napríklad o rozhodnutie, či ide o poistenie pre prípad úrazu, invalidity alebo o zabezpečenie sa na dôchodok.
Ďalším kritériom sú financie. Poistenie nechráni pred škodami, ale pred ich negatívnymi následkami. Klient by si mal zvážiť, či je schopný v prípade nehody zaplatiť škodu na svojom aute, alebo by na to nemal. V tom prípade je lepšie preniesť riziko na poisťovňu.
Pritom však nemusí platiť rovnica, čím vyššia poistná ochrana, tým lepšie. V prvom rade treba brať ohľad aj na to, či si to rodina môže dovoliť. Cena poistenia sa dá pritom znížiť vyššou spoluúčasťou alebo zabezpečovacími zariadeniami.
Okrem toho pri poistení ide aj o to, že ak sa škoda, proti ktorej sa rodina poistila, stane, či to bude pre ňu znamenať nejaký finančný problém. Je nepríjemné, keď rodina príde o svojho domáceho miláčika a keď dostane 500 korún od poisťovne, určite to poteší. Ale takáto udalosť sa nedá označiť za finančnú katastrofu, proti ktorej by sa bolo treba zabezpečiť.
V konečnom dôsledku výber poistenia aj tak nie je jednoduchý. Kto by už chcel uvažovať nad tým, že čo keď mu zhorí dom alebo sa mu stane úraz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.