prostredia a Ministerstvo životného prostredia SR.
Podľa plánu by usporiadateľom slávnostného vyhlásenia mala byť víťazná obec. Starosta Brdárky Jaroslav Hric Jančo prihlásil jednu z dvoch dedín východného Slovenska do súťaže v septembri minulého roku, keď sa začali konzultácie o podmienkach účasti. "Na skrášľovaní a zviditeľňovaní našej obce pracujeme už osem rokov, v rámci Programu obnovy dediny len niekoľko rokov. Program je zameraný na menšie obce s počtom obyvateľov do 5-tisíc. Tradíciou sa v Brdárke stali letné stretnutia našich i zahraničných hostí, folklórne večery a brigády spojené s ochranou životného prostredia," uviedol starosta obce.
V rámci súťaže predložil dva projekty, ktoré zahŕňali drobné úpravy v dedine. Vybudovanie oporného múru pri kostole, dokončenie detského ihriska i autobusovej zastávky považuje starosta za úspech, ktorý zlepšil výzor obce a v budúcnosti pomôže pri rozvoji turizmu. "Turizmus je základom na ktorom musíme stavať. Už niekoľkokrát sme u nás hostili zahraničných turistov, najmä Holanďanov. Páči sa im tu a okolie je pre nich zaujímavé".
Kvôli podpore cestovného ruchu zrekonštruovali neobývanú budovu, ktorá dnes funguje ako minipenzión. Niekoľkoročnými aktivitami spojenými s turizmom a ochranou životného prostredia obec splnila podmienky na vstup do súťaže o Dedinu roku 2001. Prínosom je i Občianske združenie Radzim, ktoré usporadúva brigády s cieľom obnovy a skrášlenia dediny. Aktívne do nich zapája aj miestnych obyvateľov. Spolu s hosťami sa stretávajú nielen na folklórnych večeroch, kde prezentujú svoju činnosť súbory z okolia, ale aj pri remeselných kurzoch, zachovávajúcich tradíciu ľudovej tvorby.
Napriek snahe upozorniť na Brdárku aj za hranicami Slovenska narážajú jej obyvatelia na nedostatky, ktoré bránia rýchlejšiemu rozvoju turizmu. "Okrem infraštruktúry je problémom hlavne cesta, spájajúca Brdárku s Vyšnou Slanou. Tá sa buduje už 34 rokov," dodal J. H. Jančo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.