inštitúcií. Ťažko na nich doliehajú informácie o neistom osude ich peňazí alebo peňazí príbuzných. "Bola tu dôchodkyňa, ktorej deti dali do B.M.G. veľkú sumu, potrebovali si doplniť financie na byt. Veľmi to prežíva," povedal nám jeden z psychiatrov.
Podľa psychiatričky E. Dudlákovej "najzraniteľnejšou časťou obyvateľstva sú starší ľudia. Nie sú schopní pochopiť súvislosť medzi výškou ponúkaného úroku a rizikom, ktoré podstupujú. Títo ľudia majú tendenciu bezvýhradne dôverovať reklame v médiách". Často práve penzisti, ktorým nelicencovaný subjekt vyplatil výhodné úroky, sami investíciu odporúčali priateľom a známym, čím pre firmu získavali nových klientov.
Istý dôchodca takto investoval celoživotné úspory len mesiac pred zastavením vyplácania vkladov. Peniaze, ktoré celý život ukladal do banky, vybral s tým, že z úrokov získa financie na oslavu jubilejného výročia svadby. Podľa psychiatričky nastali problémy v nebankových inštitúciách v najnevhodnejšom období, aké je pre starších už samo o sebe rizikové. "Pre týchto ľudí je práve obdobie končiacej sa zimy typické zvýšeným rizikom depresií."
Podľa lekárov sú zdravotné problémy súvisiace s uvedenými inštitúciami len prechodné a týkajú sa zväčša ich dlhodobejších pacientov. V jednej z nemocníc, ktorá chce zostať v anonymite, však majú v tejto súvislosti aj čerstvú hospitalizáciu.
Na psychiatrickom oddelení Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici ošetrujú minimálne sedem pacientov. "A to zatiaľ súvisí len s B.M.G. Invest. Čo bude v najbližších dňoch po zavretí pobočiek Drukosu a AGW, to ešte len uvidíme," povedal tamojší lekár.
Psychiatrička Pavla Hlaváčová z Fakultnej nemocnice s poliklinikou Košice má tiež takého pacienta. "Zruinoval sa, prišiel o celoživotné úspory. Jediné šťastie, že má zamestnanie a môže pracovať. Nie je na PN." K pani doktorke chodili už v minulosti dve panie, čo mali peniaze v podobných skrachovaných inštitúciách. Museli si prísť po lieky. "Boli dôchodkyne, verili, že z toho budú výnosy. Ešte mám jednu pacientku, ktorá, viem, že hovorila, že má peniaze v AGW. Už som na ňu myslela s obavami, čo je s ňou."
Riaditeľ Psychiatrickej nemocnice v Hronovciach v Levickom okrese Karol Hollý potvrdil, že jedného pacienta, čo je u nich už dlhšie, tieto informácie vzali. "Počul som však, že viac je toho v ambulanciách a u obvodných lekárov. Majú tam prípady s neurocirkulačnými ťažkosťami."
V Trenčíne sa s podobnými stavmi obrátili na svoju psychiatričku dve pacientky, jedna ešte dávnejšie - kvôli Devín banke. Tamojší psychiater Štefan Hlavatý takisto lieči tri ženy, ktoré sa vyžalovali, že sa boja o úspory.
Strata úspor môže vyvolať aj nárast srdcových príhod. Podľa internistu bratislavskej NsP Ružinov T. Petroviča takýto jav nezaznamenali. Nepotvrdili nám to zatiaľ ani v iných nemocniciach.
Autor: ru
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.