hospodárstva (MH) SR. Potvrdil to včera hovorca ministra hospodárstva Peter Chalmovský.
Tak právna analýza na samotnom MH, ako aj analýza externej právnej kancelárie sa v podstate stotožnili s analýzou spoločnosti Penta Group. Tá nedávno upozorňovala, že kúpou akcií nad 10 percent by VSŽ porušila niektoré paragrafy zákona o cenných papieroch a predovšetkým obchodného zákonníka. Výsledky právnych analýz by mohli skomplikovať predovšetkým predaj 16,5 percenta akcií VSŽ z portfólia FNM, o ktoré prejavila záujem práve samotná VSŽ.
Dozorná rada spoločnosti ešte začiatkom januára na návrh predstavenstva rozhodla o zámere odkúpiť balíky nad 5 percent vlastných akcií od všetkých, ktorí ich budú ochotní predať. Zámer FNM bol pritom predať akcie vo VSŽ z dôvodu získania likvidity a v závislosti od ceny čo najskôr. Na realizáciu predaja však FNM zatiaľ nemá súhlas rezortu privatizácie.
Diskusie o možnosti predať akcie VSŽ samotnej spoločnosti nastali po tom, čo Transpetrol predal koncom minulého roka cez burzu za 160 Sk/akcia svojich 21,32 percenta akcií v železiarňach. Vedenie VSŽ v tom čase informovalo, že za akcie bolo ochotné zaplatiť až 200 Sk a označilo transakciu za netransparentnú.
Noví akcionári vo VSŽ (Penta a J&T) plánujú dosadiť svojich ľudí do štatutárnych orgánov VSŽ. Záujem majú tak o dozornú radu, z ktorej minulý týždeň už odstúpil šéf Transpetrolu Štefan Czucz, ako aj o predstavenstvo. Obsadenie orgánov však bude záležať aj od postoja zvyšných akcionárov.
Vo VSŽ stále vlastní 24,5 percenta akcií americký U. S. Steel, FNM (16,5), Bank Austria AG (10,3), ktorá by však mala byť len ich depozitárom pre niektorý zo štátnych subjektov. V akcionárskej štruktúre VSŽ by mali ešte figurovať aj Capital Investment (3,1) a Reštitučný investičný fond (3 percentá).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.