dotácie a výhodné pôžičky Štátneho fondu rozvoja bývania. Vo Vranove nad Topľou v decembri odovzdali do užívania vyše 60 novopostavených bytov a mestská samospráva mala už vtedy pripravený ďalší veľkorysý plán. Postaviť vyše 200 nových bytov.
Prvou v poradí mala byť výstavba 74-bytovej jednotky na sídlisku Lúčna. Projekt bol už hotový, prísľuby poskytnutia štátnej dotácie a úveru boli takisto. Celá stavba si vyžiada približne 65 miliónov korún a ďalších 5 miliónov bude stáť technická infraštruktúra. Ostávalo už len vyhlásiť výberové konanie na dodávateľa stavby.
Všetko nasvedčovalo tomu, že po rokoch hľadania vhodného modelu financovania bytovej výstavby sa konečne rozbehne. Nakoniec, blížia sa voľby. Mestská samospráva vo Vranove nad Topľou sa nazdávala, že výberové konania uskutoční ešte v januári. Lenže ani nie výberové konanie, ale rokovacie konanie sa uskutočnilo až minulý týždeň. Stavbári totiž nejavili záujem o výstavbu takýchto bytových domov. Na mestskom úrade vo Vranove nad Topľou si súťažné podmienky vyzdvihla iba jedna firma. Aj tá už mala s Vranovčanmi skúsenosti pri ostatnej výstavbe. Lenže do výberového konania sa napokon neprihlásila ani ona. "Takže som zvolal rokovacie konanie a pozval aj zástupcov tejto firmy. Trvalo to síce trocha dlhšiu dobu, kým sme pouzatvárali veci, ale napokon sme sa dohodli," uviedol pre náš denník primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška. Zmluvu s dodávateľom teda podpíšu tento týždeň a stavať sa začne od marca.
Nezáujem stavbárov o prácu pri výstavbe nájomných sociálnych domov je pre samosprávu nepríjemným prekvapením. Ešte v minulom roku sa v Stropkove pri výstavbe 20-bytového domu prihlásili tri firmy a jedna, ktorá neuspela pri výberovom konaní, sa dokonca dvakrát odvolala. Teraz, pri oveľa rozsiahlejšej výstavbe, bol záujem stavbárov nulový. "Kameňom úrazu bola najmä cena. Tam sme nemohli ustúpiť. Hrozilo, že sa nedohodneme a nebudeme môcť začať výstavbu tohto bytového domu. Dohodli sme sa na istých korekciách," vyjadril sa M. Muška. Mesto ustúpilo od svojich predstáv pri zakladaní stavby. Dalo urobiť prepočet statiky bytového domu a stavba "zoštíhlela" nielen finančne, ale aj fyzicky. Namiesto klasických technológií sa použije lacnejšia betonáž. "Pôvodne sme chceli dať prácu a odbyt nášmu vranovskému výrobcovi tehál, ale, bohužiaľ, vyšlo to finančne náročnejšie ako odlievanie, takže sme v záujme veci museli dohodnúť na zmene technológie a naopak sme získali, že sa bytový dom postaví do konca roka," poznamenal M. Muška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.