Rozumné rozdelenie právomoci medzi rektorátom a fakultami neobmedzí iniciatívy fakúlt
Prešov - Vo štvrtok bol v Národnej rade SR schválený nový vysokoškolský zákon. V predschvaľovacom období boli predmetom polemík najmä zrušenie právnej subjektivity fakúlt a spoplatnenie externého vysokoškolského štúdia. Myslím si, že parlament rozhodol správne v oboch otázkach.
V jednotlivých krajinách je tradícia platenia alebo neplatenia za vysokoškolské štúdium. Na Slovensku - podobne ako v Českej republike - neprešiel návrh na spoplatnenie externého štúdia, ktoré by viedlo v budúcnosti aj k spoplatneniu internej formy štúdia. Vysoké školy sú v zlej finančnej situácii, ale poplatky od študentov, ktoré sa už doposiaľ vyberali, sa na fakultách "stratili". V oblasti dovybavenia vysokých škôl ich prílev nebolo cítiť. Doterajšie príjmy z poplatkov od externistov prúdili aj do rôznych s. r. o. a ich použitie bolo tak bez kontroly. Kompenzovaním týchto príjmov príjmami zo štátneho rozpočtu sa zabezpečí kontrola nad ich použitím.
Riešiť nedostatok financií na vysokých školách je povinnosťou vlády, parlamentu a všetkých predchádzajúcich generácií, ktorí napríklad na technických fakultách dostávali štipendiá vo výške 500 až 1000 korún mesačne pri poplatkoch za ubytovanie maximálne 50 korún mesačne a za raňajky, obedy a večere niečo vyše 200 korún mesačne. Mnohí z absolventov sa po ukončení štúdia sťahovali do bytu, na ktorý si nasporili počas štúdia zo štipendia. Keď dnes títo absolventi a viac ako 70-roční dôchodcovia pracujúci na vysokých školách s príjmami spolu s dôchodkom cez 30-tisíc korún mesačne presadzovali spoplatnenie štúdia, považujem to za nemorálne nielen od nich ako osôb, ale aj ako celej generácie. Naša krajina nemá žiadne prírodné bohatstvá. Ak nedáme mladej generácii bezplatné vzdelanie, čo im zanecháme ako "dedičstvo otcov" po rozpredaní národného majetku?
Pri zrušení právnej subjektivity fakúlt treba podotknúť, že ich riadenie bolo niekde zneužité pomocou závislých na dekanovi dôchodcov, rodinných príslušníkov zamestnancov fakulty. Tí ako členov akademického senátu, vedeckej rady či vo funkciách vedúcich katedier poslúžili niekde na totálne ovládnutie fakulty dvoma - troma manželskými dvojicami bez toho, aby do zlých rozhodnutí dekana mohol zasiahnuť rektor, ministerstvo školstva či prokuratúra. Ak by sme za týchto podmienok pripustili úplne "nezávislé" konanie dekanov, vytvorili by sme podmienky pre tunelovanie fakúlt.
Rozumné rozdelenie právomoci medzi rektorátom a fakultami umožní jednak urobiť niektoré korekcie na fakultách zo strany rektorátu a na druhej strane ničím neobmedzí iniciatívy na fakulte v oblasti výučby, výskumu aj podnikania.
Doc. Ing. Pavel Prokopovič, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.