podobu. " Tento zákon garantuje mladým ľuďom bezplatné štúdium, či už ide o dennú alebo externú formu. Z pätnástich krajín Európskej únie desať garantuje bezplatný prístup k vysokoškolskému štúdiu. Podľa mňa je to najlepšia investícia do mladých ľudí. Ako dôkaz slúži fakt, že na Slovensku iba štyri percent ľudí s vysokoškolským vzdelaním tvorí percentuálny podiel v armáde nezamestnaných," povedal k tejto téme poslanec Národnej rady SR Ľubomír Andrássy zo Spišskej Novej Vsi, člen SDĽ.
Jeho politický kolega Gustáv Krajči z HZDS, ktorý tiež do bratislavských poslaneckých lavíc cestuje zo Spišskej Novej Vsi, k tejto téme povedal: "Naše politické hnutie podporilo myšlienku o bezplatnom vysokoškolskom štúdiu, pretože jedine tento návrh bol v súlade s Ústavou SR. V opačnom prípade by bolo totiž nutné meniť jej obsah."
Kým naši zákonodarci vyslovili konečný verdikt nad ekonomických osudom jednotlivých univerzít a osudom tých, ktorí chcú v našej republike nadobudnúť vysokoškolské vzdelanie, verejnosťou prebehla za ten čas vlna diskusií. Ich témou bolo aj externé štúdium. Podľa štatistík, v našej krajine touto formou študuje asi štyridsať tisíc Slovákov. Napriek tomu, že naša ústava garantuje bezplatné štúdium, jednotlivé fakulty okľukami, formou nadácií, či daru fakulte vyberajú poplatky od študentov vo výške priemerne sedemtisíc korún za semester. "Zo svojich skúsenosti viem, tí, ktorí učia na vysokých školách úprimne priznávajú, že tieto poplatky sa vo väčšine prípadov nepoužívali na zabezpečenie chodu vysokej školy. Týmito prostriedkami sa oceňovali pedagógovia, ktorí prednášali na dvoch, troch, štyroch vysokých školách, čím sa strácalo na kvalite a osobnom prístupe vysokoškolského profesora k externým študentom," tvrdí Ľ. Andrássy.
Podľa jeho ďalších slov jednotlivé vysoké školy zneužívali to, že doterajší zákon presne nedefinoval žiadne pravidlá pre externé štúdium. Gustáv Krajči na túto tému zase hovorí: "Môj osobný názor je, že za externé štúdium by sa malo platiť a tento príjem by mal ostávať na vysokých školách na zlepšenie ich činnosti."
Jeho stranícki kolegovia, ako povedal G. Krajči, nehlasovali jednotne, ale každý podľa svojho vedomia a svedomia. "HZDS je však jednotné v tom, že tento zákon nie je dobre pripravený. V prípade, že by sme boli v novej vláde, tak budeme tento zákon v určitých paragrafov novelizovať a týka sa to aj spomínaného externého štúdia," dodal G. Krajči.
Druhý poslanec zo Spiša Ľ. Andrássy hovorí, že v jeho poslaneckom pozmeňujúcom návrhu, ktorý parlament schválil stojí definícia, podľa ktorej vysoké školy nesmú podmieňovať zápis študenta do ročníka akýmkoľvek finančným plnením. "Ministerstvo školstva SR podľa mňa doteraz prehliadala nie celkom čistý postup zo strany vysokých škôl," dodáva Ľ. Andrássy.
Ekonomická situácia v školstve podľa ľavičiarov by sa mala stabilizovať zvýšením platov vysokoškolských pedagógov v priemere o päť tisíc korún mesačne. Druhé pozitívum zase spočíva v tom, že parlament zvýšil v tomto roku rozpočet pre vysoké školy o viac ako 1, 2 miliardy korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.