Strojární LS, a . s. Krajský súd v Prešove vyniesol rozsudok, na základe ktorého došlo k anulácii rozhodnutia o zmene vlastníckych pomerov. "Momentálne vo firme tridsať zamestnancov z pôvodného množstva len dorába nedokončené zakázky. Čaká sa vlastne na zámer, s ktorým príde nový potenciálny vlastník z okolia Prievidze," hovorí člen predsedníctva Odborového zväzu KOVO (OZKOVO) Jozef Balica.
Tridsať ľudí teda naďalej pracuje, ostatní dostali výpovede. Nový vlastník hodlá rozšíriť a zdynamizovať objem výroby. Preto je v tomto prípade možné i to, že vezme späť do pracovného pomeru prepustených pracovníkov Strojární LS. "Tým, ktorí odišli sa vlastník teda Strojárne LS v zmysle Zákonníka práce zaviazal vyplatiť päť mesiacov z platu. Tri mesiace za výpovednú lehotu, lebo odišli okamžite plus dvojmesačné odstupné zo zákona. K týmto piatim mesiacom sa ešte pridružuje plat za mesiac január a jún," vysvetľuje ďalej.
Strojárne LS však nemajú dostatok finančných prostriedkov, a tak tieto mzdy bývalí pracovníci evidujú ako pohľadávku voči tejto spoločnosti. Odboroví predáci i zamestnanci podľa J. Balicu čakajú ako sa vyvŕbi situácia s novým vlastníkom. Pretože práve on by mal na seba prebrať i všetky záväzky. "Nemáme v úmysle začať ho hneď bombardovať našimi požiadavkami. Chceme mu nechať určitý čas na takpovediac rozbeh, pretože je veľmi chválihodné, a to treba v celej tejto kauze vyzdvihnúť, že nedošlo automaticky k zatvoreniu firmy na zámok. Už od začiatku sme tvrdili, že ideálne pre firmu by bolo, aby sme nehovorili o vysporiadaní zamestnancov a zavretí firmy, ale o zmene vlastníckych vzťahov tak, aby bol nový vlastník schopný zdynamizovať výrobu a udržať, eventuálne rozšíriť zamestnanosť," spomína zástupca OZ KOVO.
Tento zámer sa zatiaľ nepodarilo splniť. Z celkového objemu stopäťdesiat pracovať ostalo len spomínaných tridsať zamestnancov. No podľa Balicových slov je aspoň na čom stavať. "Teraz treba všetky sily sústrediť na to, aby nový vlastník mohol zväčšiť objem výroby, alebo aby tam prišli i ďalší investory, ktorí by zastabilizovali výrobu a opätovne prijali do pracovného pomeru ľudí, ktorí odišli na Úrad práce."
Kto je tým tajomným princom zatiaľ nikto z kompetentných prezradiťr nechce. Situácia sa má vykryštalizovať koncom tohto alebo začiatkom budúceho týždňa. Isté je, že potencionálny investor problémy levočských strojární nezavinil a do tohto regiónu prichádza s dobrých úmyslom. Podľa obchodného registra sú majiteľom spoločnosti stále Strojárne LS, a. s. Za nimi podľa obchodného registra Slovenskej republiky stojí Ing. Peter Petrovič. Jeho meno zároveň nájdete za ďalšími spolu dvadsaťjeden spoločnosťami. Jeho pohľad na vec sa nám nepodarilo získať pretože je momentálne údajne na trojtýždňovom pobyte v Japonsku.
Na záver trošku histórie. Strojárne LS sa 1. 8. 2001 zlúčili s Tatravagónom, s. r. o., Poprad, čím došlo k ich výmazu z obchodného registra. Levočská akciová spoločnosť však bola už v tom čase v konkurze o čom ich partneri nevedeli. Pätnásteho januára 2002 mali ísť Strojárne LS do likvidácie a Tatravagón ďalších zamestnancov nepotreboval. Stopäťdesiat ľudí ostalo bez práce, no nemal im ani kto podpísať výstup, aby si prácu mohli hľadať inde. Obidve strany tvrdili, že ich zamestnávateľmi nie sú. Preto o celej veci rozhodoval Krajský súd v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.