týmto firmám zverili, veriac v ich lukratívne zúročenie. Niekoľko ľudí zmietajúcich sa v obavách sme stretli včera pred pobočkou spoločnosti Sporoinvest, a. s. v Košiciach na Mäsiarskej ulici.
"O tri dni mi má skončiť termínovaný vklad. Sľubovali mi 50-percentný výnos. Idem sa opýtať, či mi o tie tri dni, ktoré budú trvať večnosť, peniažky vyplatia. Tí, ktorí chcú vybrať peniaze predčasne, vraj dostanú len istinu bez úrokov, aj to len do výšky 70 percent," vyrozprával sa nám príjemný starší pán.
Klientov púšťali dovnútra pracovníci Sporoinvestu po jednom. Nás novinárov odkázali do centrály na Moldavskej ulici, kde majú prenajaté priestory v budove Poštovej banky. Situáciu v spoločnosti nám vysvetlil riaditeľ odboru vonkajších vzťahov Mgr. Boris Šnajdár. "Pred pol rokom nikto podobnú situáciu, ako je táto, nepredpokladal. Preto ani nemáme dostatočnú hotovosť na vyplatenie všetkých klientov, ktorí o to požiadali. Peniaze sme investovali do podnikateľských aktivít na Slovensku, žiadny kapitál sme nevyvážali do zahraničia. V súčasnosti vyplácame len výnosy. Žiadatelia o predčasné vyplatenie vkladov dostanú len 70 percent istiny. K tomuto kroku sme museli pristúpiť vzhľadom na paniku, aká momentálne je."
Ako dodal, ak si klient rozmyslí výber vkladu a do jedného mesiaca sa vráti späť a opäť zverí Sporoinvestu svoje peniaze, vrátia mu aj strhnutých 30 percent a výnosy. Samozrejme po tom, čo sa situácia upokojí. Spoločnosť ponúkala výnosy v závislosti od toho, aké úroky ponúkali konkurenčné firmy, teda od 42 do 50 percent. Podpisovali sa zmluvy o tichom spoločenstve a o pôžičkách. Spoločnosť vybrala vklady zhruba od 8 tisíc klientov prostredníctvom 9 564 zmlúv v celkovej výške zhruba 820 miliónov korún.
Zaujímalo nás, prečo si spoločnosť nezobrala na svoje aktivity bankové úvery, ale podnikala s drahými prostriedkami svojich klientov. "Uvedomujeme si, že výnosy boli vysoké, chceli sme ich postupne znižovať, rovnako tak sme išli na minimálne režijné náklady. Možnosť získať úvery od bánk má dnes len málokto, tento proces je veľmi komplikovaný," odpovedal nám B. Šnajdár.
Predstavil nám podnikateľské aktivity tejto akciovej spoločnosti, ktorá na trhu pôsobí zhruba rok a má 22 pobočiek a 14 obchodných zastúpení na celom území Slovenska. Firma je 50-percentným vlastníkom spoločnosti TOP LIMO, a. s. Topoľčany, ktorá plní a distribuuje na trh napríklad minerálnu vodu Kláštorná. Pripravujú výstavbu novej plniarne v Kláštore pod Znievom, kde chcú investovať do plnenia stolovej a kojeneckej vody s tým, že túto aktivitu chcú začleniť pod distribučnú sieť TOP LIMO, a. s. Investovali do ťažobného závodu na štrkopiesky v obci Kechnec, kde majú kúpených 50 hektárov ťažobného priestoru. V tomto prípade ide o ich stopercentnú aktivitu. Ďalšia ich investícia smerovala do závodu na recykláciu pet fliaš v novom závode v Gbelciach, ktorý je ich vlastníctvom. Sú majoritným vlastníkom firmy DOMET, s. r. o. v Liptovskom Hrádku, ktorá vyrába nízkoenergetické montované rodinné domy.
Stopercentným akcionárom Sporoinvestu má byť podľa informácií, ktoré nám poskytli vo firme, off shore spoločnosť (firma využívajúca pri podnikaní daňové raje) Norton assocciated, inc., so sídlom v Belize (karibská oblasť v Strednej Amerike).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.