daniach z nebankových subjektov. Ako povedal na tlačovej besede, potom by sme mohli odškodňovať všetky skrachované firmy. A to je podľa neho nespravodlivé. "Žasnem, ako sa nezodpovedne k tejto téme vyjadrujú politici - žasnem, koľko necitlivosti je na strane politikov, ktorí parazitujú na nešťastí ľudí," vyhlásil a ďalej sa k tejto problematike Dzurinda odmietol vyjadrovať.
Minister financií František Hajnovič je tiež proti tomu, aby štát odškodnil klientov nelicencovaných subjektov. Hajnovič tvrdí, že vyplatenie ľudí, ktorí asi prídu o svoje vklady v B.M.G. Invest, AGW, Drukose a ďalších podobných firmách, nemá oporu v zákonoch.
"Žiadny zákonný dôvod na odškodnenie neexistuje," povedal včera minister. Podľa neho sú vyhlásenia politikov o odškodnení vkladateľov len vytĺkaním politického kapitálu. "Chápem, že vyhlásenia tohto druhu môžu byť politicky motivované, najmä pred voľbami."
Solidarita s vkladateľmi, ktorí sa nechali nachytať na sľuby o nereálne vysokých výnosoch, nie je podľa Hajnoviča na mieste. "Musíme sa opýtať tých, ktorí neinkasovali takéto vysoké výnosy, či budú súhlasiť s tým, aby sa, ak sa vytvoria zákonné prostriedky, takíto investori odškodnili z verejných zdrojov," povedal.
Ministrovi sa nepozdávajú ani špekulácie o možných spôsoboch odškodnenia. Čiastočné vyplatenie klientov nelicencovaných subjektov z daní z výnosov odmieta. "Úvahy o vrátení vybranej dane prekračujú hranicu racionality. Ak by sme viedli úvahy týmto smerom, ocitli by sme sa na veľmi tenkom ľade," zdôraznil.
Podľa našich informácií štát na dani z výnosov, ktoré firmy vyplácali klientom, vybral iba niekoľko miliónov korún. Tieto spoločnosti ale rozpočet nijako výrazne neobohatili, lebo podobné sumy, ktoré odviedli ako dane z výnosov, si následne uplatnili na odpočte dane z pridanej hodnoty.
Štátny tajomník Viliam Vaškovič odmieta zodpovednosť ministerstva za to, ako sa situácia v nelicencovaných subjektoch vyvinula. Rezort sa podľa neho postaral o legislatívu, a "ak spoločnosti podnikajú protiprávne, je to vec iných orgánov".
O slovenské predpisy v oblasti finančného trhu sa v týchto dňoch zaujíma aj misia Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu. "Slovensko má kvalitnú legislatívu finančného trhu, ale žiadna legislatíva nemôže zabrániť nezodpovednému konaniu," tvrdí Vaškovič.
Autor: Jana BRONDOŠOVÁ & sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.