vyvolaných kvôli zákonu o Maďaroch v susedných štátoch, sme v Košiciach využili na krátky rozhovor.
Ako sa pozeráte na rozhodnutie premiéra M. Dzurindu nezúčastniť sa na stretnutí premiérov štátov V4 kvôli údajne neadekvátnym výrokom maďarského premiéra Orbána po prijatí krajanského zákona a otvárania témy Benešových dekrétov?
- Premiér je pre to premiérom a má na to jednoznačné právo, aby sa rozhodoval podľa vlastného vyhodnotenia situácie. Z tohto pohľadu sa mi zdá tento krok veľmi racionálny. Atmosféra, ktorá sa v posledných dňoch vyvinula, by nebola priaznivé pre všetky záležitostí, ktoré sme tam chceli prerokovať...
Ako bývalý diplomat však zrejme dobre viete, že rokovaním sa dá vybaviť viac vecí, než ignorovaním partnerov...
- Nehovoril by som o ignorácii, lebo dialóg medzi nami a Maďarmi stále prebieha. Na druhej strane musia platiť určité pravidlá hry. Pokiaľ niekto prekračuje mantinely korektných vzťahov, treba mu dať signál, aby sa vrátil do všeobecne rešpektovaných hraníc.
Súhlasíte teda s názorom M. Dzurindu, že zákon o zahraničných Maďaroch je u našich južných susedov nadmieru spolitizovaný?
- Od zrodu myšlienky vypracovania takéhoto zákona až do nadobudnutia jeho účinnosti je to presne tak. Bolo to dané tým, že sa zákon robil na objednávku a veľmi dobre zapadol do predvolebnej kampane istej maďarskej politickej strany.
Myslíte FIDESZ-u premiéra Viktora Orbána?
- Áno. Hoci naši maďarskí partneri môžu hovoriť čokoľvek, fakty v tomto smere nepustia. Už od začiatku sme hovorili, že nechceme stavať žiadne bariéry starostlivosti Maďarska o svoje komunity v zahraničí. Jednodudocho nám ide len o to, aby sme našli vzájomne akceptovateľný spôsob, ktorým takéto aktivity sa budú rozvíjať. Nemôžeme napríklad súhlasiť s tým, aby cudzí štát organizoval svoju sieť agentúr, ktoré by zabezpečovali napĺňanie obsahu a účelu tohto zákona na našom území. Maďari v tomto prípade prehliadali akékoľvek naše pripomienky a námietky. Navyše do výkonu ustanovení tohto zákona zapájali aj občianske združenia a mimovládny sektor susednej krajiny. Aj v dôvodovej správe k zákonu neskryte argumentujú, že im takýto spôsob umožní, aby sa vyhli kritike medzinárodného spoločenstva a dotknutých krajín. Dokumentuje to, že autori tohto zákona si jasne uvedomovali, čo pripravujú a predovšetkým, komu by to malo slúžiť...
Z vašich slov vyplýva, že zrejme budete súhlasiť so snahou KDH presadiť v parlamente, aby sa zamedzila účinnosť "maďarského" zákona na našom území ...
- Maďari si môžu prijímať také právne normy, ako chcú. Akýkoľvek ich právny predpis sa však končí na hraniciach... Z tohto pohľadu si myslím, že iniciatíva KDH je len snahou vytĺcť politický kapitál. Nie som ochotný akceptovať to, že maďarská strana už podnikla určité kroky, na základe ktorých sa snaží presadiť účinky tejto právnej normy na našom území. Viem si predstaviť, že by sme v tomto prípade mohli nájsť určité kompromisné riešenie, ktoré by mohlo byť prijateľné na oboch stranách. Žiaľ, Maďari chcú presadzovať iba svoju optiku a na naše názory vôbec neprihliadajú.
Teda nepredpokladáte, že sa niečo môže zmeniť ešte pred aprílovými voľbami v Maďarsku?
- Zrejme nie. Ich vláda už ai nebude chcieť riskovať ďalšie k.o., ako to bolo v prípade podpisu dohody s Rumunskom.
Ako hodnotia predstavitelia EÚ zákon o Maďaroch žijúcich v zahraničí. Sú skôr na našej alebo maďarskej strane?
- Doteraz sa nám zo zahraničia, ako aj z EÚ dostalo veľmi jednoznačnej podpory. Únia však do sporu nechce zasahovať, dáva prednosť tomu, aby sme sa korektne dohodli a vzájomné spory neriešili cez nich.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.