Slovenskom národnom povstaní veliteľom sovietskej vojenskej misie a neskôr náčelníkom partizánskeho štábu. Na konci vojny v máji 1945 sa generál Skripka podieľal aj na oslobodení Prahy.
Ivan Ivanovič Skripka zomrel v Moskve 21. februára vo veku nedožitých 85 rokov. Autor dvoch vydaní knihy spomienok Tajná misia v slovenskom povstaní po vojne niekoľko rokov pôsobil okrem iného aj ako sovietsky vojenský atašé v Československu. V Prahe, Bratislave a Banskej Bystrici bol častým hosťom. V roku 1999 sa Skripka zúčastnil na oslavách 55. výročia SNP a v roku 2000 ho prijal český prezident Václav Havel na Pražskom hrade.
Kondolenčný telegram zaslal pozostalým aj slovenský prezident Rudolf Schuster, ktorý sa naposledy stretol s generálom Skripkom vlani v novembri počas svojej návštevy v Ruskej federácii. Podľa prezidenta sa generál Skripka zapísal do dejín SNP a významne sa podieľal na porážke fašizmu. "V srdci statočných ľudí našej vlasti zostane jeho pamiatka, ako symbol statočnosti a hrdinstva vojaka, navždy zachovaná," konštatovala hlava SR v smútočnom telegrame.
Na Slovensko vyslal Ivana Skripku 6. septembra 1944 veliteľ 1. ukrajinského frontu, maršal Ivan Konev ako 27-ročného so súhlasom Stalina. Mimoriadne talentovaný Skripka mal vtedy za sebou pôsobenie na východe Poľska, na západe Ukrajiny a niekoľkokrát bol nasadený v nemeckom tyle na okupovanom sovietskom území. Skripka získal pôvodne delostrelecký výcvik a v rokoch 1939-41 študoval školu sovietskej vojenskej rozviedky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.