(MsP). Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva na utorňajšom sedení po prerokovaní správy o činnosti MsP za minulý rok.
Dvaja zamestnanci veľkošarišskej mestskej polície za rok 2001 naozaj veľa vody nenamútili. Za plných dvanásť mesiacov pribudlo do mestskej pokladne z pokút v blokovom konaní za priestupky 5800 korún, čo iba necelá päťstovka za mesiac. Za minulý rok riešila MsP 81 priestupkov, odstránila šesť vrakov, zabezpečovala poriadok na šiestich podujatiach. "Hliadka MsP predviedla 3 osoby za účelom zistenia ich totožnosti a podania vysvetlenia. Donucovacie prostriedky boli použité v jednom prípade," uvádza sa ďalej v správe spracovanej zamestnancami MsP v ôsmich krátkych odsekoch na jednej strane formátu A4. Z nej sme sa tiež dozvedeli, že mestskí policajti doručili 24 súdnych predvolaní a uznesení. Súčinnosť s ďalšími orgánmi bola poskytnutá 11 krát, nahlásené boli dve krádeže, z ktorých jednu mestskí policajti objasnili a usvedčili páchateľov a druhú riešili v spolupráci so štátnou políciou. A to je zo strany veľkošarišskej mestskej polície za minulý rok všetko.
Poslanci s takýmto výkonom MsP neboli spokojní. Poslankyni Dane Čižekovej, a nielen jej, sa zdala byť vyzbieraná suma 5800 korún prinízka, i vzhľadom k tomu, že policajti stáli mestský rozpočet vyše 350 tisíc. "Ani v jednom bode správy nie je vyhodnotené to, kvôli čomu sme mestskú políciu zakladali," vytkol poslanec Jozef Feňuš narážajúc najmä na to, že sa nepodarilo prichytiť a usvedčiť nikoho, kto by vytvoril divokú skládku, prípadne na takú už sypal odpad. "Nedošlo k žiadnej náprave. Dokonca sa vyskytli informácie, že boli situácie, keď mestská polícia mohla zasiahnuť, a nezasiahla," pokračoval Stanislav Novotný, ktorý súhlasil so slovami primátora Róberta Orosa, že MsP vo Veľkom Šariši nesplnila svoj účel.
Primátor si priznal, že ako štatutár mesta a de iure šéf mestskej polície neustriehol činnosť jej zamestnancov. "Tlak na nich vyvíjaný bol, ale výsledky nevidím."
Jeden z dvojice mestských policajtov sa bránil slovami: "Za dva roky sme niečo skúsili a vieme, že keď stojíme na Železničnej pri skládke, skládky sa budú tvoriť inde, tristo metrov vzdušnou čiarou." Ako zdôraznil, mestskí policajti majú zviazané ruky, keďže nesmú prekročiť žiadne zákony a predpisy, naviac nemajú dostatočné materiálno-technické zabezpečenie. "Vy ste sa naučili jedno. Veľa rozprávať o tom, ako sa to nedá," kontroval primátor, ktorý im pripomenul, že majú minimum služieb večer a počas sobôt, pričom vtedy sú najviac potrební. Nie dopoludnia. "Musíte sami uznať, neurobilo sa nič," ukončil svoj preslov R. Oros.
"Máme svoj názor na to. My sme sa držali len platných zákonov," pokračoval v slovnej prestrelke zamestnanec MsP a jeho kolega prezradil, kde je pes zakopaný: "Buďme si úprimní, soboty a nedele by sa mali podľa zákonníka práce preplácať."
Primátor, podporovaní poslancami, na to skonštatoval, že predsa mohli čerpať náhradné voľno cez pracovné dni. V rámci rozpravy sa dokonca Róbert Oros vyjadril, že ak by tejto činnosti venoval pol hodinu denne, sám by dosiahol lepšie výsledky než mestská polícia, čo demonštroval príkladmi, koľkokrát sa stretol s občanmi nelegálne odvážajúcimi odpad na divoké skládky. Tiež im pripomenul, že minule strávili miesto pochôdzky dve hodiny v miestnej knižnici pri internete. Mestskí policajti to najprv popierali, no Róbert Oros skonštatoval, že nemá dôvod neveriť vlastnej dcére, ktorá v tom čase bola v knižnici. Vysvetlenie však bolo hneď naporúdzi: "Keďže nikto z nás nebol na školení pre mestských policajtov, ktoré bolo, museli sme si naštudovať študijný materiál."
Poslanec Július Priputen navrhoval prijať potrebné opatrenia, do rozpravy sa pridali ešte i ďalší. Napríklad poslanec Feňuš: "Vidíme, chlapci, ako to nechcete robiť. Výsledky hovoria jednoznačne za vás. Už prišlo na lámanie chleba a vy furt meliete svoje stanovisko, ako neurobiť niečo. Nemám nič proti vám, ale váš postoj je úbohý."
Debata sa neskôr už týkala iba toho, či zrušia mestskú políciu ako celok, alebo len vyvedú personálne dôsledky voči obom zamestnancom. Primátor dal hlasovať o návrhu na zrušenie MsP ako celku k 1. 7. 2002 (k tomuto dátumu kvôli časovým lehotám). Návrh prešiel o jediný hlas (11 za, 2 proti, 8 sa zdržali). Poslanci si nechali poistku, ak by došlo k zlepšeniu výsledkov práce mestských policajtov, môžu prijaté uznesenie prakticky zo dňa na deň zrušiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.