disciplíny. Kým sme ale po iné roky zaznamenali takpovediac tichý a rýchly priebeh zasadnutia, tentoraz bolo netradičné osadenstvo jednej z posluchárni Vysokej školy technickej v Košiciach svedkom diametrálne odlišnej réžie.
Hneď po úvodných oficiálnych správach na margo predchádzajúcej sezóny 2001 predložili totiž zástupcovia jazdcov predsedovi Rally komisie Vladimírovi Bánocimu petíciu s približne šesťdesiatkou podpisov, v ktorej žiadali predovšetkým zníženie tohtoročných poplatkov za licencie, ktoré sa pohybujú od 3500 do 4000 korún, iba žiadatelia o národnú licenciu pre pretekárov slalomu nebudú musieť siahnuť do vrecka až tak hlboko (1500 Sk). Ďalšou požiadavkou bolo rozšírenie Rallye komisie z dnešných sedem na deväť členov s pomerným zastúpením jednotlivých zložiek (po jednom zástupcovi SAMŠ, Rally komisia, športový a technický komisár a po troch zástupcoch organizátori a jazdci) a aspoň raz do roka po skončení aktuálneho ročníka zvolať stretnutie pretekárov rely s predstaviteľmi Rally komisie (RK) a Slovenskej asociácie motoristického športu (SAMŠ), na ktorom by mohli vzniesť pripomienky k ukončenej sezóne. Zástupcovia Rally komisie (žiaľ reprezentanti SAMŠ na tomto rokovaní nepochopiteľne chýbali) argumentovali tým, že licencie na Slovensku patria vôbec k tým najlacnejším (ak sa poobzeráme po okolitých krajinách), navyše nemalá časť financií získaných z týchto poplatkov je určených na poplatky pre FIA (napríklad vlani pri poplatku 1500 korún za licenciu sa z každej odviedlo FIA 800 korún). Istá časť takto získaných peňazí sa podľa V. Bánociho musí vynaložiť na financovanie činnosti sekretariátu Rally komisie, ktorá zabezpečuje kompletnú agendu RK, pretože SAMŠ na túto činnosť prostriedky jednoducho nemá, často ani len na jej materiálne a technické zabezpečenie. (Paradoxom napríklad bolo aj to, že predseda Rally komisie siahol do vlastného vrecka, aby mohli košickí organizátori poskytnúť riadnym členom spomínaného valného zhromaždenia aspoň obed, pretože hneď po skončení rokovania boli na programe až do večerných hodín povinné školenia jazdcov).
V nezvyčajne živej diskusii padlo potom niekoľko ďalších návrhov a pripomienok. Jeden z nich hovoril o potrebe opätovného zavedenia tzv. rozpráv pred každými pretekmi (ako je tomu napríklad v prípade autokrosu), pretože činovníci pre styk s jazdcami si svoje úlohy nie vždy stopercentne plnia a nie vždy vidno stopercentnú prácu aj na strane organizátorov jednotlivých automobilových súťaží. Ozvali sa tiež hlasy na skvalitnenie informačného bulletinu SAMŠ a rozšírenie počtu členov Rally komisie, avšak ani do skončenia rokovania neoznámili zástupcovia pretekárov konkrétne mená svojich zástupcov. Preto Valné zhromaždenie rely navrhne Výkonnému výboru SAMŠ do Rally komisie len troch reprezentantov - Jána Gregora, Igora Bednaříka a Petra Halušku, ktorého v jeho neprítomnosti bude zastupovať ako náhradník Peter Gavlák. Pravda, táto "súpiska" podlieha ešte schváleniu VV SAMŠ, ktorý ju doplní do počtu siedmich členov. Výkonný výbor SAMŠ by sa mal stretnúť v závere budúceho týždňa, avšak vzhľadom na to, že sa pripravuje voľba nového prezidenta, posunie sa rozhodnutie o konkrétnej podobe Rally komisie s najväčšou pravdepodobnosťou na neskorší termín.
Nedeľňajšie Valné zhromaždenie rely jednoznačne signalizovalo stále viac a viac narastajúce problémy v tejto motoristickej disciplíne (a zrejme nielen v nej). I v tomto prípade však odkrylo len onú povestnú špičku ľadovca, ktorý (možno) vytiahne komplet na svetlo zrejme až nové vedenie SAMŠ. No hoci sa v motoristickom svete pomerne prudko "zvolebnieva" (nový prezident by mal byť známy v marci), v prípade avizovaných volieb by malo podľa našich informácií vládnuť až do najbližšieho rokovania VV SAMŠ ono povestné ticho veliké...
Autor: ena
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.