obydlí s "odlišným" štandardom na periférii miest a obcí. Túto cestu zvolili aj v Starej Ľubovni. Okrem nedostatku peňazí sú tradične najväčším problémom majetkovo nevysporiadané stavebné pozemky a samozrejme tiež odpor verejnosti protestujúcej proti koncentrácii problémových osôb.
"V lokalite Medzi Lipníkmi chceme vybudovať približne 150 bytových jednotiek v rámci programu výstavby nájomných bytov s odlišným štandardom. Zámer schválili poslanci mestského zastupiteľstva. Celý proces zatiaľ stojí na absencii financií. Tie sú potrebné nielen na samotnú výstavbu, ale aj na výkup pozemkov. V schválenej lokalite mesto nevlastní pozemky. Väčšina patrí fyzickým osobám, ktorých je niekoľko stoviek," informoval nás zástupca prednostu Mestského úradu v Starej Ľubovni Vladimír Dlugolinský. Podľa neho je vlastníctvo pozemkov jedinou podmienkou, aby sa mesto mohlo uchádzať o prostriedky na výstavbu nájomných bytov.
"Štyri pätiny z potrebných financií nám poskytne štát. Zvyšných 20 percent si odpracujú budúci užívatelia bytov. Ako sme sa dozvedeli pred niekoľkými dňami, peniaze dokonca dostaneme aj na vypracovanie projektov. My musíme zabezpečiť len pozemky. Na to však treba minimálne 10 až 12 miliónov korún," konštatoval ďalší prednostov zástupca Peter Burian. Na samotnú výstavbu sa počíta so zhruba 90 miliónmi korún.
Neuralgickým bodom zámeru je výber stavebnej lokality. Proti prvej, v kontakte s katastrom susednej Jarabiny, sa postavili obyvatelia obce a spísali petíciu. Vedenie Starej Ľubovne preto vybralo ďalšiu v extraviláne pri vstupe do mesta zo západnej strany. "V tomto prípade, verím, nebudú panovať také radikálne nálady, ako pri výbere prvej z lokalít. Predsa len je to bližšie k susedom z Hniezdneho, ako k nám," povedal nám starosta obce Jarabina Mikuláš Kaňa. Podľa jeho slov, Jarabinčania sa predčasom najviac obávali toho, že ich obyvatelia nového "sídliska" budú prepadávať pri ceste z okresného mesta domov, ktorú neraz ako prechádzku absolvujú peši.
Iný názor sme zaregistrovali u starostu Hniezdneho. "Nie som celkom za to, aby sa problémová komunita vyčleňovala z mesta alebo obce. Na druhej strane by som však uvítal, keby nám Stará Ľubovňa umožnila podieľať sa na projekte a vyriešiť tak existenčné problémy tiež niektorých našich rodín," konštatoval starosta obce Štefan Krafčík.
Kľúč, podľa ktorého sa budú vyberať uchádzači o nové ubytovanie zatiaľ, nie je známy. "Okrem iných tam chceme presťahovať napríklad zárodok novej rómskej osady s približne 100 dušami. Ale garantujem, že sa nebudú sťahovať len Rómovia," tvrdí V. Dlugolinský.
A čo na to hovoria oni samotní? "Kto by nechcel nové bývanie. Keď bude treba robiť, začneme stavať. Už sme to v minulosti sľúbili a slovo dodržíme," potvrdili nám zástupcovia deviatich rodín, ktoré sa do Starej Ľubovne predčasom presťahovali z Obručného a Prešova a dnes žijú v improvizovaných stavbách na brehu rieky Poprad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.