nastane medzi občanmi a samosprávou pevná väzba.
"Tá môže niekedy prejsť až do vyhrotených konfliktov. Treba otvorene povedať, že nebudeme mať ľahkú úlohu, najmä v otázkach rozhodovania o niektorých vážnych zásahoch do života rodín," hovorí starosta Petroviec nad Laborcom Gustáv Pčolinský. Považuje ich za skryté "nášľapné míny", ktoré hrozia starostom. Môže to byť v prípadoch, keď obce budú rozhodovať o peňažných dávkach na detí, o zaopatrovacích príspevkoch, či o pestúnskej starostlivosti.
Je správne, že o týchto otázkach rozhodnú samosprávy, ale prinesie to aj problémy, o ktorých starostovia hovoria už teraz. "Nehovorí pravdu ten, kto problémy nevidí. Naši ľudia sú naučení skôr nastavovať ruku smerom k štátu, ako pracovať na sebe, na zabezpečení svojej rodiny, nedajbože prácou. Ťažko mi bude presvedčiť žiadateľa o sociálnu výpomoc, že najprv musí predať luxusné auto, zabezpečiť rodinu a až potom, keď mu to nestačí, žiadať pomoc od štátu," konkretizuje laboreckopetrovský starosta.
Filozofiu kompetencií v sociálnej oblasti vnímajú zemplínski starostovia kladne. "Hrany procesu rozhodovania v citlivých sociálnych otázkach môže obrúsiť mierené výchovné pôsobenie. Musia ho začať ľudia, ktorí túto agendu budú vybavovať. Oni budú prvým článkom medzi občanmi a paragrafmi. Aj starosta bude v centre toho diania, ani on sa tejto povinnosti nevyhne," hovorí starostka Malčíc Marta Tomková (na snímke). Súčasne dodáva, že ona tú povinnosť berie s plnou zodpovednosťou.
"Tej nás nezbavia ani spoločné úradovne ani legislatíva. Toto bremeno sme na seba vzali dobrovoľne a musíme sa s ním vysporiadať sami," tvrdí malčická starostka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.