nevybuchnutých bômb z čias kosovského konfliktu z jari 1999. Predpokladá sa, že pri troskách troch mostov zničených počas náletov NATO sa nachádza asi desať bômb s hmotnosťou od 300 do 900 kilogramov.
Z paluby ľahkých plavidiel začali dnes tímy spoločností Jugoimport-SDPR a PMC Engineering pomocou citlivých detektorov kovov skúmať dno Dunaja, kde sú medzi ruinami mosta Sloboda aj nevybuchnuté bomby. V oblasti Nového Sadu je podľa zistení maďarsko-dánskeho konzorcia Cowi-Utiber, ktoré je autorom projektu na vyčistenie dunajského dna, najmenej osem nevybuchnutých bômb. Čistiace práce by mali byť skončené začiatkom mája. Špeciálne tímy majú k dispozícii aj robot, ktorý poskytla švédska firma.
Bomby majú byť neutralizované na dne rieky, následne majú byť vytiahnuté a prevezené na vojenské polygóny, kde budú nálože zničené. Po odstránení nevybuchnutej munície iné firmy do konca roka odstránia z dunajského koryta zvyšky mostov. Prvým zrekonštruovaným mostom bude novosadský most Sloboda.
Čistenie koryta Dunaja a výstavba mostov budú stáť najmenej 26 miliónov eúr. Približne 85 percent tejto sumy zaplatí Európska komisia. Na zvyšnú časť nákladov sa poskladajú štáty, ktorými Dunaj preteká. Podieľať sa na tom bude aj Kanada a Švajčiarsko.
Trosky zničených mostov blokujú lodnú dopravu na medzinárodne dôležitej dopravnej trase. Spojenie cez Dunaj v Novom Sade zabezpečuje len pontónový most, ktorý pravidelne rozoberajú, aby mohli čakajúce lode preplávať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.