úrad práce a ďalších 57 000 000 im pribudne na podporu zamestnávania osôb so zníženou pracovnou schopnosťou. Tieto peniaze prerozdelené z rozpočtu Národného úradu práce (NÚP) však nepôjdu na vyplatenie podpôr v nezamestnansoti, ale budú slúžiť na realizáciu aktívnej politiky na trhu práce, ktorá bola v uplynulých rokoch dosť zanedbávaná. Celkovo NÚP disponuje pre celé Slovensko s prostriedkami vo výške 5 miliárd Sk. O využití 3 miliárd budú rozhodovať správne rady OÚP, takmer tretinu z tejto sumy si rozdelia krajské úrady práce a 500 miliónov si ponechá NÚP ako rezervu pre nepredvídateľné prípady, ktoré bude potrebné prefinancovať.
Ako skonštatoval minister práce a sociálnych vecí Peter Magvaši, spomínaná nie nezaujímavá suma vyčlenená na aktívnu politiku trhu práce by mala byť použitá najmä na rekvalifikačné kurzy, absolvesntskú prax a projekty vzniku nových miest v súkromnom sektore. "V rokoch 1999-2001 sme kvôli prijatému rozpočtu nemali na aktívnu politiku zamestnanosti takmer žiadne prostriedky a tak ani nebolo čo rozdeľovať. Počas predchádzajúcej vlády V. Mečiara bolo tých prostriedkov dosť, avšak rozdeľovali sa veľmi čudným spôsobom a z návratných dotácií na vytvorenie nových pracovných miest sa stali nevymožiteľné pohľadávky NÚP... Preto by správne rady OÚP mali zvážiť ako efektívne a spravodlivo budú rozhodovať o prostriedkoch, ktoré im teraz NÚP pridelil."
V otázke ďalšieho (ne)pokračovania verejno-prospešných prác (VPP) sa aj naďalej rozchádzajú názory kompetentných. Zatiaľ čo podpredseda NÚP E. Škultéty si myslí, že VPP nemajú veľký osoh, keďže až 90 percent ich "absolventov" sa po skončení vracia späť do evidencie OÚP, riaditeľ KÚP v Košiciach Ján Gabštúr ich nezavrhuje. "U nás v kraji majú VPP svoje opodstatnenie, keďže je tu veľmi málo voľných pracovných miest. Prednedávnom som bol na služobnej ceste v Prahe, kde som sa dozvedel, že na tamojšom úrde práce evidujú až 8 tisíc voľných miest. U nás ich nie je ani 160..." Inštitút VPP by sa mal podľa zástupcov NÚP v tomto roku ešte viac orientovať na miesta s väčšou pridanou hodnotou akými bolo v minulosti hrabanie lístia, či ďalšie intelektuálne nenáročné aktivity. Ako dodal P. Magvaši, ktorý je zároveň Predsedom Správnej rady NÚP objem poskytnutých prostriedkov bude určite nižší ako v rokoch 2000 a 2001, keď na VPP boli vyčlenili niekoľkomilardové prostriedky zo štátneho rozpočtu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.