priebehu jedného týždňa 1618 Rožňavčanov. Podľa iniciátorky akcie a podnikateľky Ivety Gresovej sa v prípade nezáujmu zo strany mestského zastupiteľstva budú podpisy zbierať naďalej. "Do úvahy prichádza aj referendum. Občania sú totiž stanovením 500-korunového poplatku pobúrení. Mapovala som situáciu vo väčších i menších mestách, avšak na vysokú mieru nezamestnanosti je suma v Rožňave neprípustná. Vo väčších a zadĺžených mestách budú ľudia platiť 300 až 400 korún," povedala nám I. Gresová.
Väčšina oslovených reagovala podľa nej s nadšením a dva vyplnené petičné hárky jej odovzdali aj po vypršaní termínu. "Ak budem musieť zbierať podpisy v blízkej budúcnosti, som ochotná podať do mestských médií na vlastné náklady inzerát."
Podnikateľka chce pred poslancov mestského zastupiteľstva predstúpiť s otázkou, akým spôsobom stanovili spomínanú sumu a prečo pri tom nerešpektovali sociálnu situáciu obyvateľstva. "Mesto finančné pomery rodín nezohľadnilo napriek tomu, že to bolo jeho zámerom."
Pri monitorovaní okolitých miest a dedín I. Gresovú zaujalo rozhodnutie obecného zastupiteľstva v Betliari, kde občania platia 100 korún na rok, pričom obec za zber, prepravu a zneškodňovanie odpadu dopláca približne 200-tisíc korún. Podľa starostu Júliusa Farkašovského si však každá rodina musela zaobstarať 110-litrovú nádobu na smeti za 800 korún. "V budúcom roku poplatok určite zvýšime na minimálne 150 korún. Musíme sa priblížiť k tomu, aby obec nedoplácala ani korunu," uviedol starosta.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.