Škoda s 351 žiakmi sídli v piatich budovách patriacich trom vlastníkom. Prváci a tretiaci sa učia na dve zmeny a chodia do materskej školy patriacej obci. Ďalšie triedy sú umiestnené v dvoch objektoch v majetku cirkvi, po jednej budove vlastní popradské spotrebné družstvo Jednota a lesný závod Liptovský Hrádok.
"Žiaci sa učia v nedôstojných priestoroch. Dva spomedzi objektov nemajú sociálne zariadenia. Napríklad ôsmaci z "Jednoty" chodia na WC do zdravotného strediska. Aby sa tam dostali, musia prejsť cez hlavnú cestu. Podobne je to s deťmi z "dolnej" cirkevnej budovy," povedal nám starosta obce Ján Mezovský.
"Klopali sme už na veľa dverí, ale situácia sa nezlepšuje. Hoci sa všetci žiaci z prvého stupňa učia na dve zmeny, v nasledujúcom školskom roku nemáme kam umiestniť prvákov," konštatovala riaditeľka školy Bernardína Bardyová. Podľa jej slov, čím je škola úspešnejšia, tým viac sa komplikuje jej existencia. "Uspeli sme v projekte Infovek. Životným problémom však bolo umiestnenie počítačov do učebne. Ďalšie problémy nastali pri delení tried na tie, kde sa učia jazyky, a kde zase náboženstvo," uviedla ďalej a dodala, že predlžovanie nájomných zmlúv s vlastníkmi objektov, v ktorých škola sídli, bolo len odkladaním riešenia problému na neskôr.
Keďže však budovy stále nie sú majetkovo vysporiadané a škola má o štyri mesiace prejsť do správy obce, nič iné ako ich predĺženie už nepripadá do úvahy. "Dohody sme už medzičasom uzatvorili. Napríklad s cirkvou o bezplatnom prenájme do roku 2006. Aj zvyšné dve sú o bezplatnom prenájme," informoval nás prednosta Okresného úradu v Poprade Milan Baran, podľa ktorého alarmujúcejšou ako zmluvy je aktuálna situácia. Starosta obce totiž požiadal miestnu štátnu správu o odkúpenie jednej z cirkevných budov so zámerom rozšírenia jej kapacity vybudovaním prístavby. Žiadosť však zaslal príliš neskoro, až po uzatvorení rozpočtovej kapitoly rezortu školstva.
"Požiadavka je síce zaregistrovaná, ale teraz to už nie je o potrebách, ale skôr o čakaní a o peniazoch," tvrdí okresný prednosta.
Ako sme sa dozvedeli ďalej od riaditeľky školy, nedoriešené vlastníctvo školských budov spôsobilo, že sa im vyhla dokonca aj plynofikácia. Výsledkom je, že jediným zdrojom tepla je tu stále uhlie. "Na právnu subjektivitu od 1. apríla nemáme nárok. Od 1. júla však na ňu prejdeme zo zákona," dodala riaditeľka školy, ktorá ju zvykne nazývať Teplická univerzita s piatimi fakultami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.