predaj svoje jednotlivé, 1,4-percentné obchodné podiely za 400 000 Sk. Po vášnivej diskusii poslanci v pomere 17:18 ich návrh zamietli.
"Od založenia spoločnosti v roku 1993, kedy bola zapísaná do obchodného registra, možno hovoriť o dlhodobej disproporcii. Mesto ako vlastník deväťdesiatpercentného podielu prenajímaných lesných pozemkov vykazovanie zisku neuprednostňovalo, fyzické osoby, ktoré vlastnia zvyšných desať percent, majú naopak záujem o vytvorenie čo najvyššieho zisku a jeho prípadné rozdelenie. Desať percent však nehrá žiadnu úlohu pri hlasovaní vo valnom zhromaždení, fyzické tu teda nič neznamenajú," uviedol ako dôvody ponuky jeden z podielnikov a konateľ Lesov mesta Spišská Nová Ves Ing. Ján Štefánik.
A od roku 1992 došlo v mestských "eseróčkach" na Slovensku podľa jeho slov k tomu, že stopercentným vlastníkom všetkých sú dnes samotné mestá.
Poslancov mestského zastupiteľstva od kúpy odrádzal najmä fakt, že jej dcérska spoločnosť Lesfinal s. r. o. od roku 1996 počas svojej existencie vykázala stratu spolu za vyše 14 miliónov korún. Keďže jej jediným spoločníkom a dodávateľom surového dreva je spoločnosť Lesy mesta Spišská Nová Ves, výsledok hospodárenia ovplyvnil i ju. Napriek tomu je, podľa spoločenskej zmluvy a J. Štefánika, základné imanie LM päť miliónov Sk.
"Samozrejme, že odkúpenie podielov znamená pre mesto aj isté riziko spojené s lesnými hospodárskymi plánmi, no to je už úlohou manažmentu, aby požiadavky mesta na prínos z majetku a obhospodarovanie tohto majetku v zmysle lesného zákona zosúladil," tvrdí J. Štefánik.
LM podľa neho prežili i obdobia, kedy vykazovali len minimálny zisk, no v tomto roku predpokladá vytvorenie 2,2-miliónového zisku.
"Aj po zápornom stanovisku mestského zastupiteľstva platí Obchodný zákonník i spoločenská zmluva LM. Spoločník, ktorému sme obchodné podiely ponúkli, musí vydať písomné stanovisko, že o ne nemá záujem. Svoje podiely potom pravdepodobne ponúkneme iným záujemcom, dnes však ešte nemôžem špecifikovať, kto to bude," dodal tajomne.
Najväčšiu nevôľu tento návrh vyvolal v radoch Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS). "Žiaden argument nás nepresvedčil o nutnosti odkúpiť tieto podiely. Prečo by zrazu mala byť prítomnosť fyzických osôb v spoločnosti nevýhodou?" položil si rečnícku otázku poslanec HZDS Ján Volný.
Na znázornenie svojho postoja použil i paralelu s Lesfinalom, odkiaľ najprv odišli fyzické osoby a potom skrachoval. "Dôvodom odmietnutia bol i fakt, že pán Štefánik nevedel odpovedať na niektoré otázky. Keď nás však presvedčia, môžeme svoj názor zmeniť," uviedol.
Zároveň zdôraznil fakt, ktorý z radov HZDS odznel na zasadnutí mestského zastupiteľstva niekoľkokrát. Ak by podľa jeho slov názor poslancov tohto hnutia brali do úvahy pred šiestimi rokmi pri vzniku Lesfinalu, mohlo byť mesto minimálne o štrnásťmiliónovú "sekeru" bohatšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.