začiatkom apríla 2002 iniciovať stretnutie so zástupcami farských úradov na Spiši.
"Hromadia sa nám sťažnosti turistov, ktorých na Spiš prilákala Gotická cesta. Pri prehliadke historických kostolíkov narážajú na problém, že nie sú otvorené. Skontaktovali sme sa už s biskupským úradom, no každý farský úrad je samostatný právny subjekt, preto tento problém musíme vyriešiť s nimi," uviedol E. Rusnák.
Gotická cesta sa má v budúcnosti rozšíriť i do okresov Kežmarok a Poprad. Práve vďaka tejto situácii však organizátori do projektu nezaradili niektoré zaujímavé kostolíky v malých dedinkách.
"V obci, kde je farský úrad blízko kostola, nie je žiadny problém. Preto sa neobávam o Spišské Vlachy, Spišský Štvrtok, Levoču, Smižany, Spišskú Novú Ves, Gelnicu či Smolník. Problémom však pravdepodobne budú dedinky ako napríklad Dravce," vzdychol si E. Rusnák.
Predseda Kresťansko-demokratického hnutia (KDH) Pavol Hrušovský sa však na túto záležitosť pozrel i z iného uhla pohľadu. "Je potrebné hľadať vyvážené riešenie, aby prípadne nedošlo k devastácii týchto národných kultúrnych pamiatok alebo ku krádežiam v nich. Zároveň však treba turistom umožniť, aby si tieto pamiatky prezreli," uviedol v stredu v Spišskej Novej Vsi počas svojho pracovného putovania po Východnom Slovensku.
Podľa jeho straníckej kolegyne Anny Fedorovej by riešením bolo zverejnenie mien a adries ľudí, ktorí majú plnú moc do týchto objektov vstupovať. "Ideálne by možno bolo, keby ich mená boli priamo uvedené pri inkriminovaných chrámoch," dodala.
Obyčaj v zahraničí je podľa podpredsedu parlamentu taká, že na vstup do takýchto objektov sú určené návštevné hodiny, počas ktorých je zabezpečené i stráženie. "Ak ide o kultúrne pamiatky, ktoré si zaslúžia turistickú pozornosť, nevidím dôvod, prečo by sme ich mali pred verejnosťou skrývať," dodal na záver.
Autor: čak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.