sily tri energetické giganty - francúzsky Gaz de France, nemecký Ruhrgas a ruský Gazprom. Komisia pod vedením ministerky privatizácie Márie Machovej rozhodne o ďalšom postupe v utorok.
Poslanec Róbert Fico, ktorý sa včerajšieho zasadnutia komisie zúčastnil, označil ponuku za škandalózne nízku. "Je výrazne nižšia ako dvesto miliárd a odporúčam nepredávať," povedal.
Michal Šušák zo spoločnosti Credit Suisse First Boston, ktorá je privatizačným poradcom, si naopak myslí, že ponuka je dobrá. "Nerozumiem vyjadreniam pána Fica a nerozumiem, prečo by cena mala byť škandalózna," povedal.
Podľa informácií nášho denníka a zo zdroja blízkeho komisii ponúknutá cena nie je nad 150 miliárd korún, je však vyššia ako hranica, ktorú stanovil poradca.
Konzorcium si údajne kladie podmienku, že cena sa nesmie zverejniť do 60 dní, inak môže odstúpiť od ponuky. Táto podmienka "je pritiahnutá za vlasy, ale na druhej strane - ponuka je len jedna," povedal náš zdroj.
Šušák tieto informácie nechcel nijako komentovať cenu, ale to, že údaje o cene prenikli na verejnosť, označil za hrubé porušenie pravidiel.
Samotný fakt, že vláda bude môcť rozhodnúť iba o jednej ponuke, pripisuje Šušák náročnosti súťaže. Atraktívnu ponuku si preto mohlo dovoliť predložiť iba konzorcium zložené z viacerých silných spoločností a ostatní "odpadli" doslova na poslednú chvíľu.
Zo súťaže odstúpili americký Wiliams, francúzsky TotalFinaElf, talianský Snam ako i nemcký E.ON. Ročný obrat nejedného z nich pritom presahuje aj HDP Slovenska (dvadsať miliárd dolárov). Nemecká RWE Gaz, ktorá zvíťazila v tendri o český Transgas, sa podľa Šušáka súťaže nezúčastnila.
Tomáš KURTANSKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.