Podľa našich informácií sú všetci traja v Chorvátsku.
Minister vnútra Ivan Šimko na otázku, či Slovensko nebude mať ďalších Lexov na úteku, odpovedal: "Neobávam sa toho."
Obvinenie súvisí najmä s výberom peňazí od ľudí, keď firmy šírili klamlivé "údaje o vysokých úrokoch a podieloch na zisku". Firmy si tak zaistili prospech na úkor vkladateľov bez povolenia Národnej banky Slovenska.
Obvinení uzatvorili približne so 170-tisíc klientmi 240-tisíc zmlúv, čím im spôsobili škodu vo výške najmenej 16 miliárd.
Poškodení sa už nemusia hlásiť na polícii. "Vzhľadom na to, že ide asi o stotisíc ľudí a vypočúvanie by trvalo veľmi dlho, rád by som vyzval poškodených, aby počkali," povedal minister.
V priebehu mesiaca dostanú vyrozumenie, aby sa dostavili na vypočutie a dostanú informácie ako ďalej. Bolo by vhodné, keby poškodených "hromadne zastupoval splnomocnenec," dodal minister.
Podľa viacerých zdrojov hlavná vina leží na pleciach finančnej polície, ktorá nedostatočne dokumentovala finančné toky týchto firiem. S týmto názorom súhlasí policajný viceprezident Jaroslav Spišiak a aj minister vnútra.
Šimko nevylúčil únik informácií z polície, keďže firma B.M.G. Invest stihla zatvoriť svoje pobočky o deň skôr, ako sa začalo trestné stíhanie. Informovať obvinených mal údajne vysoko postavený predstaviteľ finančnej polície priamo v Košiciach.
Celý krach nebankových inštitúcií sa mal údajne spustiť až v lete, krátko pred voľbami, ale keďže nastali zmeny na vedúcich postoch finančnej polície, obvinení nemohli čakať. Zástupca finančnej polície si už podal žiadosť o odchod do civilu, odchádzajúci riaditeľ je momentálne na dovolenke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.