peňazí, ktoré týmto firmám zverili, ich motivuje k hľadaniu najrozmanitejších možností. Kým na ministerstve vnútra už je jedno združenie veriteľov nebankoviek so sídlom v Košiciach aj zaregistrované, podobné snahy vznikajú aj v ostatných kútoch Slovenska. Veritelia v jednotlivých mestách delegujú svojich zástupcov, ktorí chodia po informácie do miest ostatných. Tak napríklad na minulotýždňovom stretnutí v Košiciach boli aj zástupcovia veriteľov z Popradu či Prešova.
Padli už rôzne návrhy od hlasov volajúcich po bojkote volieb až po založenie novej vlastnej strany. Triezvejšie hlasy navrhujú zriadenie horúcej linky či administratívnej centrály poskytujúcej komplexné informácie. Tieto snahy stroskotávajú na tom, že veritelia nemajú peniaze na prenájom priestorov či zriadenie telefonickej linky a investovať ďalšie peniaze sa im už evidentne nechce.
Väčšina doterajších stretnutí sa niesla vo vlne emócií adresovaných proti vláde. Nájdu sa však aj pragmaticky uvažujúci ľudia, ako napríklad Gabriel Štark z Košíc, ktorý hľadá ekonomické možnosti riešenia. Od vlády nežiada iné, len garanciu svojho projektu. V čom spočíva? "Vieme, že niektoré aktivity týchto firiem, ako stávkové kancelárie a pod. sú výnosné. Ak by nejaký podnikateľ alebo nejaká firma požiadala vládu o odkúpenie týchto rozbehnutých aktivít a majetku po zmiznutých majiteľoch B.M.G. a Horizontu, mohla by kúpnu cenu uhrádzať postupným vyplácaním veriteľov. Zamedzil by sa tým krach firmy, ale tiež najmä pokusy niektorých politických subjektov, ktoré sa snažia celú túto aféru využiť pre svoje politické ciele," myslí si G. Štark.
Takýto praktický pohľad na vec však naráža na skutočnosť, že vláda nemôže len tak zhabať majetok firmy, aj keď jej konatelia sú mimo územia Slovenska. Jedinou možnosťou je vyhlásenie konkurzu, čo už iniciovali viacerí veritelia, v rámci ktorého sa budú hľadať kupcovia pre všetok majetok a z výnosu z predaja sa budú postupne uspokojovať veritelia. Tichí spoločníci však patria do poslednej skupiny pri rozdeľovaní peňazí a tak bude záležať najmä od toho, za koľko sa podarí celý majetok predať a koľko podlžností voči štátu, zamestnancom, či bankám tieto firmy mali. Rozdeľovať sa bude len zvyšok. Otázkou ostáva, či majitelia niektorých nebankoviek na poslednú chvíľu nepoprepisovali majetok na iných ľudí či subjekty ako aj to, či sa na väčšinu majetku nevzťahuje záložné právo.
O ďalšom postupe sa budú veritelia všetkých nebankových subjektov, ktoré sa ocitli vo finančných problémoch, radiť túto nedeľu o tretej popoludní pred budovou Horizontu na Námestí osloboditeľov v Košiciach. O druhej sa na Letnej stretnú pre zmenu len veritelia BDV družstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.