vo vnútri visegrádskeho zoskupenia by sa nemal premiér jednej krajiny vyjadrovať k legislatíve alebo právnemu poriadku druhej krajiny.
"Ja som sa až doteraz odmietal vyjadrovať k maďarskej legislatíve, ktorá napríklad zahŕňa aj veľmi sporný zákon o zahraničných Maďaroch, zákon, ktorý kritizujú nielen susedné krajiny, ale aj Európska únia," uviedol Zeman. Ak sa samotný maďarský premiér mieša do legislatívneho usporiadania dvoch krajín, teda Slovenska a Česka, potom nie je dôvod nepovedať svoj názor napríklad na zákon o zahraničných Maďaroch, tvrdí Zeman.
"Inými slovami, oživovanie ducha minulosti a rozdúchavanie nacionalistických vášní je prejavom politickej impotencie, pretože minulosť nemôžete ovplyvniť. Politici môžu ovplyvniť budúcnosť," zdôraznil český premiér.
Zeman prízvukoval, že dekréty boli riadnymi zákonmi Národného zhromaždenia a treba ich posudzovať v danom historickom kontexte. "To boli dekréty, ktoré odrážali ducha tej doby a sú to podobné dokumenty, ako boli prijaté v mnohých ďalších európskych krajinách po páde nacizmu," vyhlásil. Zdôraznil, že bol prvým politikom, ktorý jasne povedal, že dekréty sú vyhasnuté a bol za to často kritizovaný. Odmietol názory, že dekréty zakladali odsun a mýtus kolektívnej viny.
Premiér sa v rozhovore vyslovil aj proti návrhu ODS, aby zmluva o pristúpení ČR k Európskej únii zahŕňala právnu poistku, ktorá by zabránila prípadnej revízii majetkovoprávneho usporiadania po druhej svetovej vojne. List s týmto návrhom premiérovi ešte začiatkom februára zaslal šéf ODS Václav Klaus a podľa Zemana je toto riešenie príliš riskantné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.