Korzár logo Korzár

Zavedením bezplatného štúdia dajú niektoré fakulty zbohom diaľkárom

Lucia ŠARÁKOVÁ & Kristián SABOKošice - Jednou z noviniek čerstvo schváleného vysokoškolského zákona, ktorý prešiel niekoľkými zásadnými zmenami, je

Lucia ŠARÁKOVÁ & Kristián SABO

Košice - Jednou z noviniek čerstvo schváleného vysokoškolského zákona, ktorý prešiel niekoľkými zásadnými zmenami, je okrem iného i realizácia všetkých foriem štúdia na slovenských univerzitách úplne bezplatne. A to už od prvého apríla tohto roku, kedy zákon nadobúda účinnosť. Dekani jednotlivých fakúlt berú síce literu zákona vážne, no na druhej strane im výklad legislatívy v praxi robí značné vrásky na tvári. Situáciu im nezľahčuje ani nová zmena právnej subjektivity univerzít, ktorou sa oslabili ich pozície v prospech právomocí rektora. Isté je, že ak doteraz vysokoškolské fakulty vyberali za externé štúdium od študentov poplatky na základe rôznych foriem darovacích zmlúv, náhle znemožnenie tohto už zabehaného štandardu bude znamenať vážny zásah do štúdia popri zamestnaní. To je v mnohých prípadoch jedinou formou nadobúdania vzdelania pre určitú a nezanedbateľnú skupinu mladých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo na to samotní dekani?

"Podľa môjho názoru ide o veľmi nesprávne a nedôstojné jednanie zo strany parlamentu. Ten určil účinnosť zákona na prvého apríla, podľa čoho by zmeny mali nastať uprostred semestra a školského roku, čo je obrovským zásahom do chodu fakulty. Študenti ani pedagógovia si takéto jednanie nezaslúžia. Navyše znenie nového zákona doteraz nie je k dispozícii ani na internete, ako sa teda môžeme za necelý mesiac pripraviť na zásadné zmeny, ktoré nastoľuje?" krúti hlavou dekan právnickej fakulty UPJŠ Doc. Judr. Peter Vojčík CSc. "Vzhľadom na to, že ide o hrubý zásah do chodu univerzít, mal by prezident ešte zvážiť podpísanie takéhoto zákona."

Peter Vojčík je podľa vlastných slov sklamaný z rozhodnutia poslancov, zrušiť poplatky za externú formu štúdia, ktorá má na právnickej fakulte UPJŠ svoju tradíciu a je o ňu stály záujem. "Ide o skupinu ľudí, ktorá chce študovať popri zamestnaní a je ochotná za to platiť. Prečo im teda neposkytnúť túto možnosť? Ich konzultácie priebiehajú i cez víkendy. Z čoho zaplatíme pedagógov?" pýta sa dekan.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodáva, ak bude rozhodnutie parlamentu nemenné, právnická fakulta UPJŠ bude nútená externú formu štúdia zrušiť. Poplatky, ktoré škola dostávala od externistov išli cez vlastný účet na jej rozvoj a podľa dekana budú na fakulte chýbať. "Minulého roku sme do prvého ročníka prijali 70 externých študentov a 210 denných. V žiadnom prípade teda nemôžme hovoriť, že by štúdium popri zamestnaní bolo na úkor bežných študentov. Pokiaľ by existovalo podozrenie, že tomu tak môže byť, nie je nič jednoduchšie ako stanoviť zákonom ohraničený počet externistov," dokončí dekan. V každom prípade sa podľa JUDr. Vojčíka bezplatným štúdiom nič nerieši a skôr či neskôr si podaktoré školy opäť nájdu spôsob ako obísť zákon a zhromažďovať príjmy cez vedľajšie s.r.o.-čky.

SkryťVypnúť reklamu

Druhou fakultou UPJŠ-ky, ktorá disponuje diaľkovou formou štúdia, je fakulta verejnej správy.

"Máme relatívne tú výhodu, že sme minulého roku prijali len 25 platiacich externistov, ktorí v každom prípade doštudujú. Uvidíme, ako sa vyvinie sľúbená zmena vo financovaní škôl a podľa toho zvážime, či budeme v diaľkovej forme štúdia pokračovať," hovorí dekan Prof. PhDr. Ladislav Lovaš CSc. Ako dodáva pedagógovia na ich fakulte sú už teraz vyťažení a učiť externistov bolo pre nich nad úväzok, preto ak nebudú peniaze na ich zaplatenie, je prijímanie nových diaľkárov otázne.

Technická univerzita pôsobí v rámci Košíc najväčšou ponukou externého štúdia a čo je zaujímavé, väčšina fakúlt ju doteraz praktizovala zadarmo.

"Doposiaľ sme každý rok prijímali 50 diaľkárov, na rozdiel od iných ekonomických fakúlt u nás študovali bez poplatkov. Teda z nášho pohľadu sa situácia novým zákonom nemení," vyjadril sa dekan ekonomickej fakulty TU Prof. RNDr. Vincent Šoltés CSc. "To však neznamená, že zavedenie bezpoplatkového štúdia vítam, veril som, že sa schváli finančná spoluúčasť študentov. Žiaľ, nestalo sa. Na fakulte sme totiž už možnosť plateného štúdia zvažovali. Pomohlo by to nášmu rozvoju. Navyše nie je možné prijať dostatočné množstvo študentov, ktoré by uspokojilo záujem a na druhej strane zachovať kvalitu výuky bez ich finančnej výpomoci," dokončí dekan, podľa ktorého nový zákon nemá z dlhodobého hľadiska perspektívu.

Iný názor má dekan strojníckej fakulty TU prof. František Trebuňa. "Študuje u nás bezplatne vyše 700 diaľkárov a pokiaľ budem dekanom, urobím všetko preto, aby to tak i zostalo. Nerobím rozdiely medzi dennými a externými študentami, ide predsa v oboch prípadoch o občanov tohto štátu, ktorí majú právo na vzdelanie. Navyše všetci vieme, aká je u nás nezamestnanosť a sociálne pomery, je preto absurdné, aby si niekto nemohol dovoliť študovať len preto, že na to nemá prostriedky. Ak sa situácia zmení, prosím, ale podľa mňa by mala byť možnosť platenia spojená so solventnosťou, ktorá ľuďom zvlášť tu na východe chýba," vysvetľuje dekan. Ako dodáva, peniaze ktoré týmto spôsobom školy vyberali cez rôzne doteraz zaužívané eseročky, v mnohých prípadoch ani neboli investované do rozvoja vzdelávania. "Navyše 90 percent diaľkárov, ktorí u nás študujú, sú ľudia do 25 rokov, ktorí nepracujú a k diaľkovej forme štúdia boli nútení pristúpiť napríklad kvôli nedostatku miesta na internátoch. Ich úroveň sa dá pokojne porovnať s úrovňou "denných študentov," konštatuje Fratišek Trebuňa.

"Externí študenti nám prispievali formou darovacích zmlúv, ale len v prípade, že využívali štúdium cez víkend. Ostatní študujú zadarmo. Tých platiacich nebolo zas tak veľa, aby zastavenie ich poplatkov nejakým spôsobom fakulta pocítila," kontruje kolegovi dekan fakulty elektrotechniky a informatiky TU, Doc. Ing. Dušan Kocúr CSc.

"Peniaze z príspevkov "víkendových" externistov išli na zaplatenie pedagógov, prípadne na zakúpenie učebných skrípt. Teraz však nebude z čoho. Pedagógovia nadčasy zadarmo učiť nebudú. Preto bude takýmto študentom podľa zákona presunutý termín na pracovný deň, čo však znižuje pravdepodobnosť ich ďalšieho štúdia. Ide totiž poväčšine o zamestnaných ľudí, ktorých zamestnávateľ z práce neuvoľní a tak zbytočne len prídu o možnosť vzdelania, čo je škoda. Hovorím to i napriek tomu, že som zástancom bezpoplatkového štúdia v akejkoľvek forme," dodáva dekan elektrotechniky.

Podľa dekana Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity prof. Františka Mihinu fakulta, na ktorej momentálne študuje 940 externých študentov bude zákon striktne dodržiavať. "Počnúc novým školským rokom nemôžeme vyberať platby za externé štúdium. Práve preto som si nechal rozanalyzovať všetky platné zmluvy so študentmi, aby som vedel, ako ďalej postupovať. Od študentov, ktorí už u nás študujú a za štúdium si platili budeme naďalej požadovať platby. Proste ich ešte ukončíme, za štúdium budú platiť pokiaľ nedoštudujú. Iná situácia je už s uchádzačmi, ktorých prijmeme pre budúci školský rok. Tí už platiť nebudú," hovorí prof. Mihina a dodáva, že podľa jeho názoru je externé štúdium oveľa lacnejšie ako jeho denná forma. "Rodičov detí, ktoré študujú denne, vyjde mesiac na univerzite na zhruba 5000 korún, pričom externého študenta na tisícku."

V súvislosti s nemožnosťou vyberania poplatkov však podľa dekana FF PU dôjde k radikálnemu zníženiu počtu prijatých študentov na túto formu štúdia.

"Ľudí na externé štúdium budeme naďalej prijímať, hoci mám informácie, že niektoré fakulty uvažujú o opaku. Nechceme ísť do rizika, že by sme externé štúdium zrušili, hoci ho budeme musieť v značnej miere obmedziť. Predpokladám, že ešte dôjde k novelizácii zákona, pričom sa však 2 až 3 roky určite nič podstatné neudeje," dokončí prof. Mihina.

Dekan Pravoslávno-bohosloveckej fakulty v Prešove doc. PhDr. Peter Kormaník, Phd. má na veci trochu iný názor. "Bol prijatý zákon, ktorý budeme rešpektovať. Umožňuje, že rodičia môžu prispievať na štúdium svojim ratolestiam formou sponzorstva a týmto sa budeme riadiť. Takéto možnosti budeme nútení hľadať, pretože len tak zabezpečíme pre externých študentov prostriedky, ktoré budú potrebné k pokrytiu nákladov. Predpokladám, že prijímať na externé štúdium budeme i na budúci rok, nejako si to však budeme musieť zariadiť."

Fakulta si kvôli stiesneným podmienkam a nedostatočným priestorom nemôže dovoliť navyšovať počet externistov a ani to neplánuje. "Pôjdeme v starých šľapajách. Tí čo platili doteraz za štúdium zaplatia poslednýkrát v letnom semestri. Od budúceho roka od nich poplatky vyžadovať v zmysle zákona nebudeme. Minister školstva Milan Ftáčnik prisľúbil, že rozdiely, ktoré je potrebné pokryť, budú financované zo štátneho rozpočtu," verí doc. Kormaník.

V súvislosti s protichodnými názormi dekanov, ktorí niektorým už študujúcim študentom ustanovujú platiť ďalej a iným nie, dekan Kormaník uviedol, že každý si zákon vykladá po svojom. "Žiaľ je to tak, musíme počkať, ako sa situácia vyvinie. No môžem sľúbiť, že my sa budeme držať litery zákona a študenti platiť nebudú," dokončil.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 082
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 725
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 155
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 155
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 094
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 481
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 250
  1. Soňa Kallová: Zelený štvrtok v Tesco
  2. Michal Michňák: Vlastné bývanie? Pre mnohých Slovákov už len sen
  3. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  4. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  5. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  6. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  7. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  8. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 096
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 272
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 684
  4. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 19 586
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 500
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 806
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 342
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 220
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Kallová: Zelený štvrtok v Tesco
  2. Michal Michňák: Vlastné bývanie? Pre mnohých Slovákov už len sen
  3. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  4. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  5. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  6. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  7. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  8. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 096
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 272
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 684
  4. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 19 586
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 500
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 806
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 342
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 220
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu