vyrovnaní dlhu budeme podieľať všetci piati ručitelia, alebo len my dvaja s manželkou? Ako je to s prípadnou exekúciou?
Zn.: Kto zaplatí pôžičku?
Odpoveď: Váš problém vyplýva z ručenia na základe podpísania zmluvy o pôžičke, podľa ktorej ste sa spolu s vašou manželkou stali ručiteľmi. Dlžník prestal pôžičky vyplácať a výška dlhu neustále rastie. Každý z ručiteľov, ako píšete, je zamestnaný, traja však nemajú nijaký majetok, len vy a vaša manželka vlastníte byt. Mali by ste si pozorne prečítať zmluvu o pôžičke, v ktorej sú uvedené všetky skutočnosti týkajúce sa ručenia. Ručitelia sa jej podpísaním zaviazali, že uspokoja pohľadávku poskytovateľa pôžičky (veriteľa), ak tak neurobí dlžník. Teraz takáto situácia nastala a peňažný subjekt má právo domáhať sa splatenia dlhu od ručiteľov. Všetci ručitelia by mali mať v zmluve o pôžičke upravené svoje postavenie. V zmluvách o pôžičke býva aj ustanovenie, ktoré určuje postupnosť pri vymáhaní dlhu od jednotlivých ručiteľov, teda určuje poradie, v akom budú za dlžníka platiť. Vzhľadom na to, že sú všetci ručitelia zamestnaní, bolo by vhodné, aby si s veriteľom dohodli, ako budú dlh uhrádzať. V prípade exekúcie, teda vymáhania dlhu od pôvodného dlžníka, za ktorého ste sa zaručili, sa neprimerane zvýšia náklady za vymáhanie plnenia. Všetci ručitelia, ktorí uhradia dlh za dlžníka, majú právo na náhradu, lebo dlžník by sa bezdôvodne obohatil na úkor ručiteľov. Právo na náhradu takéhoto plnenia sa premlčí po dvoch rokoch odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu. V prípade, že už nastala situácia, keď prebieha exekučné vymáhanie, je vhodné dohodnúť sa s exekútorom a zabezpečiť plnenie tak, aby sa zbytočne nezvyšovali náklady za vymáhanie dlhu.
Otázka: Som vdovec a už niekoľko rokov žijem s priateľkou vo svojom dome, ktorého som jediným vlastníkom. Rád by som svoju družku pre prípad mojej náhlej smrti zabezpečil. Nemám žiadne deti a z najbližších príbuzných žijú len moja sestra a jej syn. Môžem celý svoj majetok odkázať len svojej súčasnej družke?
Zn.: Musí dediť aj sestra?
Odpoveď: Vzhľadom na to, že nemáte vlastné deti, ktoré sú zo zákona neopomenuteľnými dedičmi, môžete podľa svojho uváženia ustanoviť za svoju jedinú dedičku len vašu priateľku. Bolo by vhodné pre tento prípad spísať závet, v ktorom za svoju dedičku ustanovíte vašu priateľku. Na sestru a synovca v závete pamätať nemusíte. Závet musí byť písomný s uvedením presného dátumu, kedy bol napísaný a s vašim vlastnoručným podpisom. Aby v budúcnosti nenastali zbytočné problémy, obráťte sa radšej na notára, ktorý spíše závet formou notárskej zápisnice. Vyhnete sa tým prípadným chybám a nedostatkom. V prípade, ak by ste závet nespísali, stali by sa vašimi dedičmi zo zákona vaša sestra a družka, pretože s vami žije v spoločnej domácnosti minimálne rok a tým spĺňa podmienku stanovenú Občianskym zákonníkom pre zákonného dediča. Vaša sestra a družka by dedili obidve rovnakým dielom.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.