platnosť aj pre podniky v zväze priemyslu. Ako pre náš denník potvrdil člen predsedníctva OZ KOVO pre Prešovský kraj Jozef Balica (na obr.), dve z nich sú už pred sporostredkovateľom, ale ak neuspejú, budú ich musieť postúpiť inštitútu rozhodcu, alebo zorganizovať štrajkovú pohotovosť. Situácia sa totiž v posledných mesiacoch zdramatizovala.
"Ukazuje sa, že zamestnávatelia neboli nikdy tak koordinovaní v postupe voči odborom, ako teraz. Odporučili isté taktické kroky pri uzatváraní vyšších kolektívnych zmlúv. Napríklad minimalizovať členstvo v odboroch, záväzky súvisiace so mzdami a zodpovednosť za rast miezd preniesť na podnikovú úroveň. Dokonca je tu aj isté nóvum. Podporovať vznik nezávislých, konkurenčných odborov," uviedol a dodal, že pri tomto prístupe sa schyľuje k búrke. Zdôraznil tiež, že nikdy v minulosti nebol OZ KOVO tak blízko aplikácie radikálnych krokov, vrátane štrajku pri uzatváraní kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa.
"Členovia OZ KOVO vyjadrujú kolektívnym vyjednávačom jednoznačnú podporu a oprávnene žiadajú v záujme presadenia požiadaviek aj použitie radikálnych krokov." Celý problém má jednoduchý vzorec. OZ KOVO totiž trvá na raste, alebo aspoň zachovaní úrovne súčasných reálnych miezd. V opačnom prípade by pôsobenie odborov v podnikoch stratilo opodstatnenie. Zamestnávatelia však majú svoje vlastné predstavy o sociálnom partnerstve a snažia sa o elimináciu ich vplyvu a to nielen na východe Slovenska. "Vyššie kolektívne zmluvy sú existenčne dôležité pri fungovaní odborov v podnikoch. Na východe sa doslova zneužíva zlá sociálna situácia aj na to, aby odbory ustupovali zo svojich požiadaviek," dodal J. Balica na okraj kolektívnych vyjednávaní. Podľa jeho slov, je na ne odkázaných až 90 percent podnikov, aby sa dosiahli aspoň minimálne záväzky voči zamestnancom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.