ústavu, ktorý ešte pred rokom 1993 niesol názov Banícky ústav SAV. Práve kvôli útlmu baníctva na Slovensku rozšírili jeho činnosť. Geotechnika sa zaoberá činnosťou zemskej kôry a vedeckí pracovníci ústavu spolupracujú na svojich výskumoch s mnohými štátmi v zahraničí.
Ako spomenul riaditeľ ústavu Ing. Víťazoslav Krúpa, PhD. zaoberajú sa aj vedeckými smermi, podporovanými Európskou úniou. "Ide najmä o vývoj progresívnych nanomateriálov mechanochemickými postupmi." Táto na pohľad veľmi vedecká definícia je v podstate vytvorenie materiálov zložených z čo najmenších častíc rôznymi postupmi, ako je napríklad drvenie alebo trenie. Takto vytvorené materiály majú veľké uplatnenie v baníctve, hutníctve a farmácií.
Dôležitou súčasťou ich práce je i riešenie rôznych geotechnických problémov. Snáď najviac sa ich práca zviditeľnila pri výstavbe diaľničného tunela Branisko.
Ich pomoc ocenil geologický dozor Ing. Gejza Zahoranský, PhD: "Čím viac poznáme geologický profil, tým viac sa nám darí eliminovať pracovné úrazy, ktoré pri výstavbe tunela našťastie neboli. Ústav geotechniky sa zapojil aj do realizácie strojného ťaženia spolu s Banskými stavbami a podarilo sa im optimalizovať technológiu. Čiže sme vďaka ním znížili spotrebu diskov."
Tieto výskumy sa samozrejme robili najmä počítačovou technikou a až potom sa úspešne realizovali v praxi.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.