iba tie vozidlá, ktoré na cestnej komunikácii tvoria výlučne prekážku.
Podľa informácie zástupcu riaditeľa Krajského dopravného inšpektorátu KR PZ Košice pplk. JUDr. Jaroslava Barana, "možno odstrániť vozidlo ponechané na ceste, vrátane chodníka, na náklady jeho prevádzkovateľa a to, ak je ponechané na mieste, kde je zastavenie a státie zakázané a vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky. Pokiaľ vozidlo prekážku netvorí, nemôže byť odtiahnuté".
Vozidlo môže byť "zlikvidované" aj v prípade, ak nemá pripevnenú tabuľku s evidenčným číslom, alebo je bez čitateľne vyznačeného mena, priezviska a trvalého pobytu, alebo bez názvu, sídla resp. držiteľa na viditeľnom mieste pravej strany vozidla. "V tomto prípade ide o vraky, ktoré môžu byť odtiahnuté aj bez toho, že by tvorili prekážku," vysvetlil JUDr. Baran, ktorý nám objasnil, čo máme rozumieť pod pojmom prekážka? "Vozidlo tvorí prekážku napríklad vtedy, ak je ponechané na priechode pre chodcov, na chodníku tak, že chodci by museli vozidlo obchádzať. Taktiež ak vozidlo bude brániť vo výjazde ďalším vozidlám, alebo ho majiteľ ponechá v križovatke."
Čo sa týka vyhradených parkovísk, JUDr. Baran uviedol, že tam môže vozidlo zastaviť na tri minúty, čo je čas určený na neodkladné nastúpenie resp. vystúpenie osôb. Ak tam zaparkuje na dlhšie, vodidlo už podľa novely nemôže byť odtiahnuté, lebo netvorí prekážku.
V Košiciach realizuje odťahy Mestská polícia, no za obdobie, odkedy už platí nový zákon, odťahovala i vozidlá, ktoré netvorili prekážku v premávke. Čo na to náčelník Mestskej polície Tibor Danko?
"Kto má pochybnosť, či bol odťah relevantne vykonaný, má právo sa sťažovať na Mestskej polícii, alebo si to môže dať prejednať na prokuratúre. Prípadne sťažnosti budeme skúmať individuálne."
Tržby za odťahy sa pravdepodobne stenčia, keďže nebudete môcť odťahovať z prenajatých parkovísk.
"Parkoviská sú účelovými komunikáciami, určené na zastavenie a státie a parkovanie dotyčného vozidla. Nie som si istý, či to v tomto prípade novela splní svoj účel. Myslím si, že tí, čo plochy na parkovanie zaplatia, nebudú s týmto spokojní. V tomto prípade nebudeme môcť odťahovať, lebo sme podzákonná organizácia a musíme sa správať, ako určuje zákon. Takéto vozidlo teraz môže dostať papuču, resp. vodiča môžeme riešiť v priestupkovom konaní."
O koľko predpokladáte, že sa znížia tržby?
"Klesnú možno o 50 percent."
Ako však budú chránení nájomcovia parkovísk?
"Príjmy len z prenájmov parkovísk taxislužbám tvoria miliónovú položku, pritom však prenajatých plôch je v meste oveľa viac. Všetko to ide do príjmu mesta. Ak budú vodiči parkovať na vyhradených parkoviskách, inštitúciám sa nebude oplácať platiť za ne. Ostane to zrejme iba na slušnosti vodičov."
Podľa novely zákona sú vodiči motorových vozidiel povinní mať zapnuté stretávacie svetlá v čase od 15. októbra do 15. marca aj cez deň. V Košiciach však toto nariadenie väčšina vodičov neberie na vedomie. JUDr. Jaroslav Baran na margo toho uviedol, "že policajti by mali postupovať v zmysle zákona o priestupkoch. Ak totiž vodič nemá zapnuté svetla, dopúšťa sa ho".
A prečo policajti za tento priestupok ešte nezačali udeľovať pokuty? "Vzhľadom na to, že je to úplné nóvum a bolo to pertraktované iba v médiách, navyše zákon sme obdržali až dnešným dňom (vo štvrtok - pozn. red.), bola prijatá taká zásada, že sa vodiči zatiaľ nebudú postihovať. V súčasnosti ich policajti viac-menej iba upozorňujú na zmenu zákona. Od 15. októbra však stretávacie svetlá budú musieť mať zapnuté. Od tohto termínu začneme aj pokutovať," uzavrel JUDr. Baran.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.