Košice - Po minulotýždňovom prípade pohryzenia dvoch
detí psom na Luniku IX, keď sa u zvieraťa preukázal pozitívny nález besnoty, vydal regionálny veterinárny lekár v tejto mestskej časti mimoriadne veterinárne nariadenia. Jedným z opatrení, ktoré malo zabrániť šíreniu nákazy v jej ohnisku, bolo bezplatné očkovanie miestnych zvierat.
"V stredu bolo na sídlisku Lunik IX bezplatne zaočkovaných proti besnote 72 psov, ktorých majitelia sa preukázali platným očkovacím preukazom. U tých, ktorí ho nemali, bol vystavený nový očkovací preukaz," povedal nám MVDr. Anton Pajerský z Regionálnej veterinárnej správy.
"Spolupracujeme tiež so strážnou službou, fungujúcou pri miestnom úrade tejto mestskej časti, pričom aj naďalej trvá odchyt túlavých a voľne sa pohybujúcich zvierat, ktorý vykonáva Veterinárna pohotovostná asanačná služba. Zvieratá sú následne karantenizované a klinicky vyšetrené na výskyt besnoty minimálne po dobu päť dní. Ak sa nepreukáže, môžu si ich vyzdvihnúť pôvodní majitelia, ináč sú podľa bežného štandardu asanačnej služby eutanazované. Zviera sa bezprostredne po odchyte utráca len v prípade, že je uňho evidentne viditeľná zmena správania, poukazujúca na ochorenie, prípadne ak bolo preukázané, že zviera napadlo a poranilo človeka. Utratené zvieratá sa obratom zasielajú na cielené laboratórne vyšetrenie na besnotu. Ide o bežný postup pri vyhlásení besnoty v určitej lokalite," vysvetľuje MVDr. Pajerský.
Zaujímavosťou je, že zaočkovaných bolo o vyše tretinu zvierat viac, ako je oficiálne prihlásených na miestnom úrade. V rámci mimoriadnych veterinárnych opatrení tiež platí zákaz prísunu, odsunu, usporadúvania výstav a zvodov psov a mačiek na území tohto košického sídliska. Pre jeho obyvateľov platí aj zákaz kontaktu s neznámymi, zvlásť prítulnymi zvieratami, keďže je odôvodnené ohrozenie ich zdravia.
Reakcii na daný stav sa neubránila košická Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov (U.V.P.). Podľa slov jej predsedkyne Mgr. Dany Tóthovej môže vzhľadom na súčasné pomery, kedy v meste absentuje útulok a pokryvkáva evidencia zvierat, ochorenie besnoty kedykoľvek vypuknúť v hociktorej inej lokalite. "Telefonicky evidujeme zvýšený počet krádeží psov zo záhradkárskych oblastí. Keď nám pred mesiacom hlásili osem stratených vlčiakov, dnes sa už toto číslo vyšplhalo na 34, čo je alarmujúce. Tieto zvieratá nie sú častokrát očkované, pri ich krádeži môže dôjsť k zápasu a ľudia, ktorí s nimi prídu do kontaktu, sa tak vystavujú riziku nákazy, ktorú rozšíria ďalej," hovorí Dana Tóthová a vzápätí dodáva: "Zaujímavý je tiež fakt, že práve na Luníku IX máme hlásený najväčší výskyt tých rás, ktoré evidujeme ako kradnuté. Psy sa tam buď pohybujú voľne, alebo ich vlastní niektorá z množstva sociálne slabších rodín, pričom ide o pomerne drahé zvieratá. Vzhľadom na absentujúcu evidenciu a prísun stále nových a nových zvierat sa nemusí ustriehnuť privlečenie nákazy do danej lokality," vystríha predsedníčka U.V.P., ktorá apeluje na postihnutých majiteľov, aby v prípade krádeží podávali trestné oznámenia na neznámeho páchateľa skôr, než sa situácia vymkne spod kontroly.
Samozrejmosťou pre niektorých majiteľov záhrad, konkrétne v prípade Myslavy, ktorá je neďaleko spomínaného sídliska, je vypúšťať psy z bránky "na výbeh". Keďže majiteľ by mal mať svoje zviera pod neustálou kontrolou, je takýto postup nezodpovedný.
Kradnuté či zabehnuté a stratené zvieratá totiž často končia ako pouliční tuláci, vystavení napospas ľudskej zvrhlosti.
Preto práve teraz, v prípade potvrdenej besnoty, sa dá výborne demonštrovať súvis ochrany zvierat a zároveň ľudského zdravia. "Riešenie vidím v prísnej evidencii psov, nie vo zvyšovaní daní, čím len rastie pravdepodobnosť vyhodenia zveiraťa na ulicu, kde je mimo kontroly," pokračuje Dana Tóthová a opäť pripomína nevyhnutnosť kontroly populácie zvierat. Eliminovaním nechcených zvierat osvetou, sterilizáciou a legislatívnou úpravou zameranou na postih majiteľov sa znižuje riziko roznášania nákazy túlavými zvieratami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.